Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Autor Wiadomość
gessiu Offline
Młody
**

okolice Kłodzka
..::R1 RN19::..

Liczba postów: 68
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 0
#1
Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Hej, jak to jest? Gdzieś przeczytałem, że nie powinno się przepalać maszyny jak sa niskie temperatury (osobiście trzymam w zimnym garażu) ze względu na wyższe zużycie podzespołów silnika. No chyba, że mamy zamiar pojeździć.

Czy ktoś mądrzejszy może się wypowiedzieć?
pzdr

..:: Jeszcze będzie czas by odpoczywać ::..

2012-12-26, 08:46 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
marider Offline
E=mc^2 ;]

Podlasie
Rn22 / EU

Liczba postów: 2,261
Dołączył: Dec 2011
#2
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Ja po odstawieniu na zime motocykla nie dotykam. Stoi wyczyszczony i nasmarowany czekajac na sezon, chyba ze zrobie jakis maly przeglad przy browarku (garaz mam ogrzewany, temp nie spada ponizej 15C, a nie lubie grzebac w moto jak slonce swieci). Jedyne co robie to doladowuje akumulator raz na miesiac i sprzet spokojnie stoi pod pokrowcem az do wiosny na podnosnikach albo karton pod kola wsadzam (obroce nimi raz na miesiac o jakies 1/4 obr zeby sie opony nie odksztalcily, oleje i plyny wymieniam jesienia). Przez krotkie odpalanie bardzo latwo mozna swiece posadzic ;P
2012-12-26, 09:13 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kafel Offline
Lubię fajne cycki
*****

Sokołów Podlaski


Liczba postów: 4,272
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 3
#3
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Ja też swojego zostawiłem w nieogrzewanym garażu i nie odpalałem a jak śnieg zginął to wyprowadziłem i za drugim razem odpalił

2012-12-26, 09:25 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Maniek Offline
Użytkownik
***

Koszalin
RN19

Liczba postów: 404
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
#4
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Też nie odpalam. Wydaje mi się, że więcej z tym kłopotów niż korzyściRed_icon_smile
Red_icon_cheesygrin
2012-12-26, 09:34 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
feniks_01 Offline
Użytkownik
***

Cieszyn
RN04

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
#5
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Mam pytanie. Ostatnio wyczyściłem łańcuch (powiedzmy,ze nawet dokładnie) i mam moto w temp. pokojowej Red_icon_bggrin i teraz pytanie czy przesmarować łańcuch konkretnie? Czy zostawic tak jak jest? (nie jest w 100% suchy, jak przejade palcem to sie ujebieRed_icon_tongue ) Wiem wiem... głupie pytanie Red_icon_tongue
RN04 Red_icon_mad

If I go crazy then will you still call me Superman?‎
2012-12-26, 10:18 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
wilku7 Offline
Ostatni Sprawiedliwy
****

Mińsk Mazowiecki
ZX10R

Liczba postów: 833
Dołączył: May 2012
Reputacja: 3
#6
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
U mnie stoi w zimnym garażu i nie odpalam tylko w + temperatury.... Odpalanie w - raczej nie sprzyja eksploatacji silnika.... Aku oczywiście mam w pokoju Red_icon_smile

Feniks dla pewności możesz prysnąć delikatnie Red_icon_tongue
HJC RPHA 10 BEN SPIES + ALPINESTARS SMX PLUS + SHIMA VRS-1 + TSCHUL 737
2012-12-27, 10:53 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
maxiimus Offline
GhostRider
***

Sosnowiec
RN01

Liczba postów: 115
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 1
#7
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Ja swój odpalam, co ok. miesiąc i nie jak jest mróz. W tej chwili jest sprzyjająca pogoda, ok 6 stopni. Odpalam, poczekam aż się zagrzeje, do ok. 80 stopni. Przejadę się kółeczko po ulicy. Gasze, ustawiam jak był Red_icon_wink Wczoraj np. zmieniałem olej...
2012-12-27, 12:06 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kafel Offline
Lubię fajne cycki
*****

Sokołów Podlaski


Liczba postów: 4,272
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 3
#8
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
(2012-12-26, 10:18 PM)feniks_01 napisał(a): Mam pytanie. Ostatnio wyczyściłem łańcuch (powiedzmy,ze nawet dokładnie) i mam moto w temp. pokojowej Red_icon_bggrin i teraz pytanie czy przesmarować łańcuch konkretnie? Czy zostawic tak jak jest? (nie jest w 100% suchy, jak przejade palcem to sie ujebieRed_icon_tongue ) Wiem wiem... głupie pytanie Red_icon_tongue
Nie smaruj. Jak nie jeździsz to nie trzeba

2012-12-27, 01:03 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
feniks_01 Offline
Użytkownik
***

Cieszyn
RN04

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
#9
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Nie chce smarować bo panele w pokoju uwale od tego "szpraja" Red_icon_tongue
RN04 Red_icon_mad

If I go crazy then will you still call me Superman?‎
2012-12-27, 02:22 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
marider Offline
E=mc^2 ;]

Podlasie
Rn22 / EU

Liczba postów: 2,261
Dołączył: Dec 2011
#10
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
To sie karton pod lancuch wsadza tak zeby wahacza i podlogi nie uwalic... Red_icon_tongue
2012-12-27, 02:40 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
feniks_01 Offline
Użytkownik
***

Cieszyn
RN04

Liczba postów: 174
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
#11
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
(2012-12-27, 02:40 PM)marider napisał(a): To sie karton pod lancuch wsadza tak zeby wahacza i podlogi nie uwalic... Red_icon_tongue

"no shit Sherlock, serious?" Red_icon_cheesygrin

Narazie nie smaruje, z moim szczesciem to nawet psa bym upierdzielił od smaru Red_icon_tongue
RN04 Red_icon_mad

If I go crazy then will you still call me Superman?‎
2012-12-27, 05:10 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
malikowy Offline
SŁOŃCE NAWALAJ !!!
*****

Łomianki k. Wawy
RN12

Liczba postów: 3,088
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 12
#12
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
(2012-12-27, 05:10 PM)feniks_01 napisał(a): Narazie nie smaruje, z moim szczesciem to nawet psa bym upierdzielił od smaru Red_icon_tongue

hahaha, like!
# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #
R1 RN12 + BMC/PC3/Akrapovic Ypipe/A&R Track ExhaustRed_icon_fuckoffdbl
Shoei XR1100 El Capitan + Alpinestars GPPRO/SupertechR
2012-12-27, 05:35 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
marcinpsk Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 260
Dołączył: Jun 2011
Reputacja: 3
#13
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Co do tego przepalania w zime to chodzi glownie o plynnosc oleju w niskich temperaturach, ktora okreslaja normy. Tzn pierwsza liczba w symbolu oleju. Powiedzmy taki popularny 10W40 ma 10 co chyba jest cos kolo -15 na stopnie celcjusza i ja kw nizszej moto sieodpali to ma marne smarowanie poki sie olej nierozgrzeje i wowczas wlasnie jest zwiekszone zuzycie podzespolow silnika.
Dodatkowo dochodzi zwiekszanie sie luzow pomiedzy pracujacymi elementami silnika. Wiadomo im nizsza temperatura tym luzy wieksze (rozszerzalnosc cieplna stopow, z ktorych wykonane sa podzespoly). Im wieksze luzy tym wieksze prowdopodobienstwo odksztalcen lub uszkodzen podzespolow.
Mam nadzieje ze w miare prosto to objasnilem.
Pozdrawiam.
2012-12-28, 10:28 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
maxiimus Offline
GhostRider
***

Sosnowiec
RN01

Liczba postów: 115
Dołączył: Dec 2012
Reputacja: 1
#14
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Wg. serwisówki (producenta) zalecane użycie oleju w bezpieczny sposób dla silnika, również na zimnym silniku.

[Obrazek: btwa9kj0ugcb_t.jpg]
2012-12-29, 02:35 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
fabus Offline
Młody
**




Liczba postów: 33
Dołączył: May 2012
Reputacja: 0
#15
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Przepalanie co tydzień/dwa/miesiac to moim zdaniem szkodliwy mit... i nie chodzi tutaj o temperature zewnetrzną tylko o spływanie oleju z tłoków. To czy motocykl bedzie stał miesiac czy pół roku to nie ma znaczenia i tak kilka suwów tłoka będzie na sucho, więc przepalając go co miesiąc tylko zwiększamy jego zużycie.

Należy tylko pamiętać aby mieć sprawny i w pełni naładowany akumulator przed pierwszym odpaleniem gdyż jeżeli rozrusznik będzie zbyt "mułowato" kręcił to świece zostaną zalane, po czym uruchomienie motocykla nawet z nowym akusem jest bardzo kłopotliwe, a czasem trzeba te świece wymienić po zalaniu.

No i jak wiadomo zapas czystego paliwa w baku ;P
2013-01-01, 06:54 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#16
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
ale jak odpalamy w niskich tem po nagrzaniu wewnatrz silnika skrapla nam sie woda ze zmiennych temp,i mamy mazz zamiast oleju.
2013-01-01, 11:11 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kafel Offline
Lubię fajne cycki
*****

Sokołów Podlaski


Liczba postów: 4,272
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 3
#17
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
(2013-01-01, 11:11 AM)srubar1 napisał(a): ale jak odpalamy w niskich tem po nagrzaniu wewnatrz silnika skrapla nam sie woda ze zmiennych temp,i mamy mazz zamiast oleju.
moim zdaniem kocopoły piszesz Red_icon_cheesygrin nie ma prawa się żadna woda skraplać przy wysokiej temperaturze jaka jest w silniku bo przecież mieszanka paliwowo-powietrzna się zapala to nawet jak by tam woda była to by od razu wyparowała. no chyba że źle myślę to niech mądrzejszy mnie poprawi. ale jak dla mnie srubar głupoty gadasz

2013-01-01, 05:45 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#18
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
woda tzn skraplanie sie goracego powietrza,a otoczenie minusowe zimne i gorace,zreszta odpal rozgrzej i odkrec korek welwu oleju,i zobaczysz drobinki wytraconej wody,chodzi mi o odpalenie do temp roboczej,bo gdybys odpalił i pojechał nawijac km wiadomo ze wyparuje,niewiem jak w ogrzewanym garazu ale jak nieogrzewany jest takie zjawisko .
2013-01-01, 06:15 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamilo Offline
Litr to jest to:D
***

Siedlce
R1 - BRAK

Liczba postów: 411
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 0
#19
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
Jak się nie jeżdzi nie ma sensu przepalać proste wg mnie prawda jest taka, tłoki nagrzewają się bardzo szybko cylindry dużo wolniej powstaje duża różnica temp itd dodając ujemne temp na zewnątrz dużo by pisaćRed_icon_cheesygrin
Najpiękniejsza Muzyka To Ryk Silnika Red_icon_smoke
...Jestem na Ziemi...tylko przejazdem...
2013-01-01, 06:19 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kafel Offline
Lubię fajne cycki
*****

Sokołów Podlaski


Liczba postów: 4,272
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 3
#20
RE: Przepalanie, odpalanie moto w zimie
(2013-01-01, 06:15 PM)srubar1 napisał(a): woda tzn skraplanie sie goracego powietrza,a otoczenie minusowe zimne i gorace,zreszta odpal rozgrzej i odkrec korek welwu oleju,i zobaczysz drobinki wytraconej wody,chodzi mi o odpalenie do temp roboczej,bo gdybys odpalił i pojechał nawijac km wiadomo ze wyparuje,niewiem jak w ogrzewanym garazu ale jak nieogrzewany jest takie zjawisko .
apropos tej mazi co piszesz w poprzednim poście to zapewne chodzi ci o ten biały nalot co się zbiera na korku gdy w zimę robi się małe przebiegi i silnik jest niedogrzany

2013-01-02, 02:56 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->