Zmiana biegów - ze sprzęgłem czy bez?
Autor Wiadomość
stachu_r1 Offline
Użytkownik
***

Rzeszów
rn20

Liczba postów: 217
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 3
#59
RE: Zmiana biegów - ze sprzęgłem czy bez?
(2018-02-14, 11:41 AM)Kamool napisał(a): Aby wykonać zmianę biegu bez sprzęgła na wyższy w RN12 należy wywrzeć siłę na dźwignię zmiany biegów na silniku ok. 150N. Gdybyśmy chcieli zrobić to nie odejmując gazu ta siła musiałaby być wiele wiele wiele razy większa i musielibyśmy się modlić aby nic nie strzeliło w skrzyni.

150N to 15kg biorąc pod uwagę że siła przy zmianie biegów jest wywierana na lewarek którego długość dźwigni załóżmy jest pięciokrotnie dłuższa od długości dźwigni przy silniku(proporcje są wzięte z głowy jak ktoś ma czas może pomierzyć i przeliczyć) na lewarek trzeba wywrzeć siłę 30N czyli nacisk 3 kilogramów. Ja znalazłem kiedyś informacje która jest racjonalna i się sprawdza więc najlepiej użyć podczas jazdy 1/3 siły jaka jest potrzebna do zmiany biegu na zgaszonym silniku podczas postoju. 
Im jest głośniejsze trzaśnięcie podczas zmiany biegów tym jest większa siła z jaką uderzają kły o siebie z powodu różnicy prędkości obrotowej między poszczególnymi przełożeniami co jest niekorzystne dla skrzyni. Najlepiej spróbować zmieniać biegi z i bez sprzęgła i wybrać metodę która jest "cichsza" i bardziej płynna bo najgorsze co może być to naciśnięcie sprzęgła, spuszczenie gazu, powolna zmiana biegu wtedy silnik spadnie do niskich obrotów i po puszczeniu sprzęgła nabiera ich ponownie bo jest pchany a później jest szarpnięcie po dodaniu gazu. Wiec jak ktoś zawsze zmieniał biegi ze sprzęgłem niech spróbuje przez jeden dzień pojeździć bez niego i wtedy niech oceni która metoda dla niego jest wygodniejsza a tym bardziej zdrowsza dla silnika bo im mniejszy stuk przy zmianie biegów tym lepiej. Nie wiem jak jest z QS czy podczas zmiany biegu słychać jakieś trzaśnięcie czy tylko chwilowy spadek obrotów.
2018-02-14, 08:13 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Wiadomości w tym wątku
RE: Zmiana biegów - ze sprzęgłem czy bez? - stachu_r1 - 2018-02-14, 08:13 PM

Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->