Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Autor Wiadomość
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#21
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
(2016-05-19, 09:23 PM)A.S. napisał(a): No to odpalcie moto .. Niech chodzi aż wyświetlacz pokaże 70 stopni .. Odkręćcie śrubę od spustu oleju i łapę pod oliwę :p .. w drugiej od razu trzymajcie spray na odmrożenia .. Bo przecież tylko woda w chłodnicy ma 70 stopni a krąży ona po dachu garażu a nie po silniku więc oliwa będzie wręcz zimna  .. hehe .. spoko .. Red_icon_smile

Załóż czujnik temepratury oleju. Jak na wyświetlaczu będziesz miał 70-80 to olel będzie miał może 20-30 stopni. 
\
2016-05-21, 08:24 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#22
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
dokładnie tak jak powyżej......
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-05-21, 09:10 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#23
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Temperatura w cieniu jest 26 stopni .. odpalam motocykl .. chodzi dobre 5 minut ( nie wiem .. strzelam bo nigdy tego nie sprawdzałem stoperem ) ... płyn ma 70 stopni ( termostat zamknięty na małym obiegu ) i olej ma 20-30 stopni ?!??! OK .... macie rację - nie ma sensu ciągnąć tego dalej .. Red_icon_smile ...
2016-05-22, 08:42 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#24
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Zrobić ci foty z czujnika temperatury oleju? Zamontuj taki u siebie to zobaczysz. To A.S. nie podlega żadnej dyskusji, że olej nagrzewa sie dwa razy wolniej niż chłodziwo.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-05-23, 11:15 AM przez Mawers Totem.)
2016-05-23, 11:12 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
griosek Offline
ninja
****

Warszawa
zx10r

Liczba postów: 796
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 0
#25
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Ja tam zgadzam się z A.S.
Też jak wymieniam olej to rozgrzewam silnik do 70 kilku stopni, gaszę i odkręcam śrubę spustową. Wylatujący olej parzy więc raczej nie ma 20-30 stopni Red_icon_wink...

Zgadzam się, że olej o wiele wolniej się nagrzewa, ale nie przesadzajmy. Nie dość, że temp. bloku silnika (który przecież nagrzewa olej i płyn chłodniczy) jest o wiele wyższa niż temp. cieczy, to (nie pamiętam jak w R1) jeszcze jest wymiennik olej/płyn chłodniczy, żeby wszystko miało podobną temp.

Kolejną rzeczą jest to, że olej 10w40 zapewnia smarowanie w sporym zakresie temperaturowym. Oczywiście najlepiej smaruje chyba coś ok 90 st. C, ale to nie znaczy, że jak ma 40 st i mniej to w ogóle nie smaruje Red_icon_tongue

MawerTotem jaką masz pewność, że ci czujnik nie przekłamuje? masz go w misce zamontowanego, że cały czas w oleju siedzi?

2016-05-23, 12:15 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#26
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
griosek >> no też dokładnie tak wymieniałem kilka razy i już mnie szlag trafił Red_icon_tongue więc teraz wymieniam jak stoi po nocy - w sumie i tak cały ścieknie ...
W RN22 to już w ogóle jak z jajem - i przechylałem na boki aż wyleci i tył podnosiłem i potem rozrusznikiem dziabłem żeby wyleciał i do filtra nalałem .. ufff.... do tego trzeba jakąś książkę procedur napisać Red_icon_smile ..
Spoko-loko .. czujnik wkręca się w miejsce korka .. co on mierzy to ja nie wiem .. temat fajny i rozwojowy ale drugi taki sam jak z luzami zaworowymi .. mamy deko inne zdanie i luzik Red_icon_smile ...
2016-05-23, 12:48 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Sieniek Offline
Młody
**

Nowa Sól
RN19/MRF 140HQ

Liczba postów: 99
Dołączył: May 2012
Reputacja: 0
#27
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Tak naprawde to każdy ma troche racji. Z własnego doświadczenia wiem (z tym, że to w samochodzie bo mam wskaźnik temperatury cieczy i oleju), że olej rozgrzewa się mniej wiecej 2 razy wolniej z tym, że w lecie gdzie jest 25C+ jak A.S. rozgrzewa moto przez 5 min to olej napewno bedzie już wystarczająco ciepły do jazdy, co nie zmienia faktu, że lepiej kawałek przejechać nie dochodząc do odcinki :p

Powiem wam jak robie ja, dalej na przykładzie auta ale motocykl rozgrzewam tak samo. Robie sobie rano herbatke, odstawiam ją, ide wyprowadzić auto z garażu wracam do domu pije herbatkę, jak wypije ide do auta w lato temp wody juz dobra temp oleju ~55 zaczynam jechać nie wchodząc na wysokie obroty, przejezdzam 2-3 km temp oleju ponad 75 i można lecieć pełnym ogniem. W zimie, motocyklistów to nie interesuje, musze przejechać około 10 km, żeby mieć ponad 75 wiec różnica jest.

Z motocyklem zamiast herbatki to poprostu się ubieram. Red_icon_smile

Oczywiście nie każdy może wyprowadzić auto/motocykl na podwórko ale poczekać troche nie zawadzi. Pozdro
2016-05-23, 01:30 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#28
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
ale as dopiero teraz napisał o temp otoczenia bo to ważne
tak 26 stopni po minutach 3 ok olej na bank będzie ok i płyn tez moment to jasne

ja pisałem o temp w okolicach 5stopni
jazda jesienią lub późna zima ,ale wy wtedy nie śmigacie
ja tak dlatego mam zegar,czujnik w misce i wtedy mi to jest potrzebne wiem kiedy dac w pizde
sama temp oleju to nic,ale ciśnienie ważne gdy olej zimny,lub ciepły

gdy garacy tez inne przy wysokich rpm,a inne na wolnych mam 6 czujników cisnienia w swojej r1
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-05-23, 02:12 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#29
RE: Rozgrzewanie silnika przed jazdą
Mi w największe upały według wskaźników i z pierwszego porannego rozruchu olej i tak się nagrzewa wolniej niż chłodziwo
2016-05-25, 09:27 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->