Kamera na motór
Autor Wiadomość
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#1
Kamera na motór
... co by nie rozwalać tematu po forum ... dla potomnych Red_icon_cheesygrin

Ad. dyskusji w/s GoPro5 ....
http://r1-forum.pl/showthread.php?tid=67...#pid133258
c.d.


W/g mnie najlepszy efekt uzyskuje się:
  • montując kamerkę na zbiorniku, jak najbliżej wlewu paliwa i ustawiam najszerszy obraz, wówczas łapie dłonie na kierownicy,
  • na szczęce kasku i najszerszy obraz ... gdzie patrzysz, tam kamera patrzy.
Ad. ustawień obrazu:
  • zawsze mam włączoną stabilizację obrazu,
  • zawsze mam WYŁĄCZONE tłumienie wiatru (bo jak jest włączone, to dźwięk faluje i zanika jak zawieje - spróbować samemu - wyciągnąć wnioski)
Pozostałe ...:
  • karta micro sd - obecnie używam 64 gb, ale to mało i zamierzam na dniach kupić 128 gb. Dla czego? Bo przy wyłączonym wi-fi i gps-a na jednym akumulatorku nagrywa troszkę ponad 3/4 pojemności karty 64 gb ... i ni chu, chu - nie pasuje, bo jak zapne nowy akumulatorek, to trzeba pilnować karty, że sie zaraz skończy, albo wymienic kartę na drugą 64 gb - co obecnie przerabiam
  • akumulatorek ładuje mi sie ok. 3 godz. ... od 0 do 100%
  • nagrywam w rozdzielczości 1080 i 60 klatkach i jak dla mnie to wystarcza
  • w 2,7k i 4k nie nagrywam, bo mój komp tego nie przerobi
Ad. mocowania na szczęce do kasku - jak zdecydujesz się na SUGRU, to tylko oryginał i uważaj na chińskie podróbki takie jak np. ta:
[Obrazek: sugru-self-setting-silicone-gift-silicon-for.jpg]
TEGO NIE KUPOWAĆ!!!
Nazywają je "V-TIE SUGRU" albo "SUGRU V-TIE", a w rzeczywistości to jakies gówno, które brudzi dłonie, schnie z tydzień, a jak "niby" wyschnie, to z zewnątrz jest skorupa jak kit do okien, a w środku jak stary, wiążący lakier olejny!!! Tfuuu!!! Gówno!!!
I nie dajcie się nabrać tym pięknym filmikom reklamowym!!!



Tak wygląda prawdziwe SUGRU:

[Obrazek: n_800_multi_8.jpg]


Ja zrobiłem tak, jak PITSTOP pokazywał w którymś z swoich filmików ... na POXILINE - poszukać, zobaczyć, działa.

Ad. dźwięku z mikrofonu zewnętrznego ... tylko oryginalna przejściówka! GoPro wpakowało tam jakas elektronikę, bez której kamerka nie widzi mikrofonu i kicha ... trzeba wydać ok. 240 zł na to.

Po podłączeniu mikrofonu przez w/w przejściówkę w kamerze aktywne staje sie menu audio i można kombinować dalej.
Obecnie jestem na etapie różnych ustawień i lokalizacji mikrofonu i przy 150 km/godz. dźwięk jest OK, silnik dudni, wiatr słabo słyszalny. Jak wszystko posprawdzam, to Wam skrobne o swoich wnioskach.

Tyle na dziś, ide lulu Red_icon_cheesygrin
C.d. ...
Rozwijając odwieczny problem dźwięku z kamery na moto, który stanowi chyba największy problem, to są dwie szkoły:
  • dogrywanie dźwięku z dyktafonu ... ale to wymaga troszkę pracy, za to daje dobre efekty ... np. dyktafon wciśnięty gdzies w zadupku, kufrze k. wydechu, iitp.,
  • lub tak jak ja - na lenia, prosto z mikrofonu zewnętrznego (czyli innego niż w kamerze) - zero obróbki, gotowy materiał, choć przy wyższych prędkościach zaczyna świszczeć powietrze.
Dla jasności ... odnoszę się do GoPro 5 Black.
Jako, że można do niej podłączyć mikrofon zewnetrzny postanowiłem to wykorzystać, ale nie ma łatwo .... i tanio.
W poprzednich modelach tej kamery wystarczyła przejściówka z wtyku mikrofonowego 3,5 mm na micro...albo...mini(nie pamietam) usb i wszystko było OK. Oryginalny kabelek kosztował coś ok. 80-90 zł, a na Ali ok. 5-10 zł.
W GoPro5 tak pokombinowali, że sama przejściówka nie załatwi sprawy.
A było to tak .... jak to Polak ... po co mam płacic 240 zł za kawałek kabelka, skoro kupię i Chińczyka.
Na Ali zakupiłem takie "cósik"
[Obrazek: rBVaI1ilvEqAdlFTAABP4P1r4-8160.jpg]

Koszt w/w - ok. 3 zł.
Kamera na kask, przejściówka w kamerę, mikrofon w przejściówkę i ogień. Jakie było moje zdziwienie, jak dźwięk był ... powiedzmy identyczny jak z mikrofonu kamery, a zewnętrzny mikrofon umieściłem wewnątrz kasku na szczęce Red_icon_surprised

Zacząłem czytać instrukcję, internet i okazało sie, że cwaniaczki umieścili w przejściówce jakiś moduł elektroniczny, bez którego kamera nie widzi mikrofoni, tak, że ja se podłączyłem zewnętrzny, a kamera i tak zapisywała z mikrofonu zabudowanego w kamerce Red_icon_cheesygrin
Co zrobić, wydałem ok. 240 zł i zakupiłem oryginalną przejściówkę Red_icon_mad
[Obrazek: 66b2d5159a574768c7066ff7e847d0fe.jpg]

Podłączyłem mikrofon i ... kamerka go zobaczyła. Dodatkowo kamerka oferuje możliwość wzmocnienia dźwięku o +10 dB, ale .... sprawdzałem i wszystkie nagrania były przesterowane ... z trzaskami => nie polecam.

Dalej, to już kombinacje z lokalizacją mikrofonu w kasku i osobiście robiłem próby w trzech lokalizacjach:
  • na szczęce przy ustach i teraz ... a) skierowany w dół do ziemi, żeby lepiej ściągał wydech i ... b) skierowany do góry, do wnętrza kasku
  • z boku kasku, za wizjerem, na wysokości oka ... na składaniu wyściółek w kasku
  • z tyłu kasku, na potylicy, pod wyściółką.
Używam kasku Arai Chaster-V, który nie ma podbródka ... takiej osłony wiatrowej na brodę.
Po co to pisze? Byście mieli obraz, że mikrofon zamontowany w kasku przy ustach, ale SKIEROWANY W DÓŁ (do ziemi) tak samo ściąga szum wiatru, jak mikrofon z kamery, w związku z czym był to zły pomysł ... zaszumiony wiatrem Red_icon_cheesygrin


Zamontowanie mikrofonu w kasku na wysokości oka ... teoretycznie powinien być idealnym miejscem, ale testy pokazały co innego ... wizjer gdzieś na górnej wentylacji (te otwierane klapki w wizjerze na wysokości czoła) puszczał minimalnie wiatr, a mikrofon ochoczo to zbierał.
Spróbujcie tę miejscówkę, w innych kaskach powinno być lepiej, ale ja z niej zrezygnowałem.

No i zostały dwie: przy ustach, mikrofon skierowany do góry i z tyłu kasku, na potylicy, pod wyściółką.
A teraz wyniki najlepszych  testów (innymi Wam głowy nie będe zawracał) ... tak to słychać:
https://youtu.be/9I7baR1NI1Y


Nie mam zamiaru nagrywać moto-vlogów, dla tego też mikrofon przy ustach jest mi zbędny, ale jak się okazuje ... najwierniej oddaje dźwięk. Ma też wadę, która mnie irytuje ... nagrywa też mój oddech, a czasem sapanie i bluźnierstwa ... czasem całe wiązki Red_icon_mad3

Mikrofon z tyłu kasku => wydaje się być SUPER OK, dźwięk bardzo basowy, wydechy dudnią aż miło, ale ... przy większej prędkości zaczyna wiatr zagłuszać wydech.

Nie znaczy to, że w Waszych kaskach i na Waszych mikrofonach będziecie mieli takie same efekty.
Nie pozostaje nic innego, jak samemu sprawdzić.
Tyle w temacie.
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-05-16, 11:13 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#2
RE: Kamera na motór
W kasku z tylu fajnie ..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-06-18, 12:21 PM przez A.S..)
2017-06-18, 12:20 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,667
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#3
RE: Kamera na motór
Ja pierdziele, za sam kabelek więcej niż dałem za kamerę heheheh
Fajny opis. Obie lokalizacje ciekawe jak dla mnie i każda ma plusy i minusy Red_icon_cheesygrin
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2017-06-18, 07:50 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#4
RE: Kamera na motór
Ja jednak nie mogę mieć mikrofonu przy ustach ... z dziś ...
https://youtu.be/9rFxhah4lEA
Lepiej będzie mu z tyłu ... bez sapania i bluźnierstwa Red_icon_cheesygrin
C.d. ... i postanowiłem, że nie będe się rozpisywał, a skupię na piśmie obrazkowym ... jak to jest u mnie:

... przed włożeniem kamery w ramkę trzeba zdjąć klapkę od gniazd ... jest demontowalna tak samo jak osłona na obiektyw
[Obrazek: 945d13f7fc2650ebmed.jpg]

[Obrazek: 7c2104b507fc36afmed.jpg]

[Obrazek: 7ae3bd5d4c5657fbmed.jpg]

[Obrazek: a1a4be4dbc233060med.jpg]
To okrągłe, to pod mikrofon, to obok, to ... np. do ładowania kamerki w trakcie pracy.
Nie używałem go, ale pewnie zasilił bym go z power banku.

[Obrazek: 7ffc2e2dd5610633med.jpg]

... z wtykniętą wtyką mikrofonu.
Frajersko wygląda ta przejściówka, ale co zrobie, jak nic nie zrobie Red_icon_mad
[Obrazek: 2b6f688ac40e2648med.jpg]
c.d.n. ...
c.d. ...

[Obrazek: 1c2fdabb6bd8ac70med.jpg]

Mikrofon mam zamontowany j/w ... przy ustach. Fakt, że słychac sapanie i takie tam różne dźwieki wydawane z jamy gębowej, ale najrealniej oddaje dźwięk silnika, a wiatr łapie przy ok. 200 km/godz. ... widzieliście/słyszeliście wyżej

Inne rozpatrywane lokalizacje mikrofonów to ... na wysokości oka, jak te czerwone kropki ... nie przeszkadza w niczym:
... ale w moim kasku przy ok. 100 km/godz. łapie już wiatr z wentylacji z wizjera.

[Obrazek: 4370dcbad56a0004med.jpg]
Sprawdźcie u siebie, może będzie dobrze.

Mikrofon z tyłu kasku, na potylicy, pod wyściółką ...
... ale też przy ok. 100 km/godz. łapie wiatr.

[Obrazek: bddd1e6ecb9915c6med.jpg]
Ale ... u Was może być inaczej - sprawdzić!

Myślałem też na stałe zamontować mikrofon przy wydechu, zadupku, czy gdzie tam jeszcze i obłożyć go np. gąbkami, ale odpuściłem, bo zaplątał bym się w kablach Red_icon_cheesygrin

#Ad mikrofonów ...
też eksperymentowałem, wszystko metodą prób i błędów ...  kupiłem trzy rodzaje mikrofonów na Ali... w cenach od 3,2 zł, 12,50 i pojemnościowy za 28 zł.
I wiecie co? Najlepszym okazał się być ten najtańszy Red_icon_cheesygrin
Ten pojemnościowy daje taki syczący dźwięk.
I co najważniejsze ... wtyczka do mikrofonu musi być kątowa (wyprofilowana pod kątem 90 st.) bi inaczej kabel Wam się załamie. Tej najtańszy/najlepszy miał prostą wtyczkę w związku z czym wyprofilowałem drut, przytknąłem do wtyczki i owinąłem taśma Scott-a ... dla tego na focie jest taka ... parchata Red_icon_cheesygrin

Tyle, dalej sami se kombinujcie Red_icon_smoke
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-06-19, 05:53 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
zelo970 Offline
Burza
***

Ełk
RN22

Liczba postów: 209
Dołączył: Apr 2016
Reputacja: 4
#5
RE: Kamera na motór
Weź dji pro 4 albo 3(400-600plnw) , w. Vegasie zeobisse jak Ci pasuje
2017-06-25, 07:54 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#6
RE: Kamera na motór
(2017-06-25, 07:54 AM)zelo970 napisał(a): Weź dji pro 4 albo 3(400-600plnw) , w. Vegasie zeobisse jak Ci pasuje
Bez zbędnej dyskusji ... pokaż efekty, bom ciekaw bardzo Red_icon_smoke
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-06-25, 07:07 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
zelo970 Offline
Burza
***

Ełk
RN22

Liczba postów: 209
Dołączył: Apr 2016
Reputacja: 4
#7
RE: Kamera na motór
(2017-06-25, 07:07 PM)shogun_zag napisał(a):
(2017-06-25, 07:54 AM)zelo970 napisał(a): Weź dji pro 4 albo 3(400-600plnw) , w. Vegasie zeobisse jak Ci pasuje
Bez zbędnej dyskusji ... pokaż efekty, bom ciekaw bardzo Red_icon_smoke

Hahaha sam nie wiem o co mi chodziło, ale to chyba sobota była więc pewnie dlatego nie pamiętam Red_icon_cheesygrin
2017-07-05, 08:24 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#8
RE: Kamera na motór
Spoko, napij sie, to se przypomnisz Red_icon_cheesygrin
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-07-05, 08:32 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#9
RE: Kamera na motór
Miał ktoś do czynienia z kamerką SJCAM SJ5000X 4K Elite? Kamerka z zestawem akcesoriów to koszt w granicach 550zł. Z tego co czytam w tej cenie chyba nie ma konkurencji. W porównaniu z GoPro Hero 5 wypada na prawdę dobrze.
2017-07-05, 08:44 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
PrzemekR Offline
Użytkownik
***

Września / Poznań
GSX-R 1000R L7

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2013
Reputacja: 1
#10
RE: Kamera na motór
Osobiście mam i używam SJCAM 4000 i mogę z czystym sumieniem polecić - no chyba że ktoś chce od razu głos nagrywać to mikrofon to cienizna, aczkolwiek jak moto gada na wyższych obrotach to słychać, ale szału nie ma. Nie wiem czy da się w jakiś automagiczny sposób (jakaś przejściówka USB) podłączyć zewnetrzny mikrofon - nie zgłębiałem tematu bo mi to nie jest potrzebne. Aku nagrywa ok 2h tak na oko, FullHD 30 klatek.
..:: To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące ::..
2017-07-06, 08:19 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#11
RE: Kamera na motór
(2017-07-05, 08:44 PM)ROCES napisał(a): Miał ktoś do czynienia z kamerką SJCAM SJ5000X 4K Elite? Kamerka z zestawem akcesoriów to koszt w granicach 550zł. Z tego co czytam w tej cenie chyba nie ma konkurencji. W porównaniu z GoPro Hero 5 wypada na prawdę dobrze.

Tak, potwierdzam, kolega ma, widziałem materiały i jest OK, choć moim zdaniem GoPro5 ma żywsze kolory, a i jakość obrazu jest brzytwa. Ale co z tego, jak na YT ta "brzytwa" znika.
Jeśli chodzi o 4k - jeden jedyny raz tego użyłem na samym początku, bo nowość, bo z ciekawości i ... mój komp tego nie ogarnia więc ... po co?
Chopacy! Kto ogarnia audio w kamerach?
Potrzebuje, aby mnie uświadomić ad mikrofonów zewnętrznych podłączonych do kamery.
Chodzi dokładnie o to, że:
  1. kupiłem na ali najtańszy mikrofon ... chyba za 3 zł ... i jak na razie jest mega, dźwięk z niego jest super i są/nagrywa na kamerze oba kanały (L i P)
  2. jako, że chciałem se "poprawić", dukupiłem mikrofony "lepsze", różnej maści ... po 10 zł, 17zł/szt i po 70 zł/szt ... łącznie 5 różnych mikrofonów na gniazdo 3,5mm
  3. okazało się, że na tych "nowych" mikrofonach kamera nie nagrywa prawego kanału ... zawsze prawego! lub jest bardzo zaszumionu.
  4. dla sprawdzenia podłączyłem kolejno "nowe" mikrofony do telefonu, komputera i ... tam nagrywają oba kanały ... Red_icon_surprised 
Moje główne pytanie brzmi ... o co kurna chodzi z brakiem prawego kanału na "lepszych" jakościowo mikrofonach?
Dodam, że:
  • wszystkie z w/w na wtyczce mają styki 3-pinowe
  • mierzyłem suwmiarką wymiary wtyczek ... średnice i długości poszczególnych pinów i są identyczne  Red_icon_thinking
Co Wy na to? Red_icon_cheesygrin
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-07-06, 09:01 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
GoProR1 Offline
Wariat
*****

Zagłębie
GSX1300RAL716

Liczba postów: 1,070
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 0
#12
Kamera na motór
Ustaw w menu stereo only. A nie auto czy wind only. U mnie w gopro5 czasem jak odkrecilem manete to w ogole ucinało dzwiek i byl film dla gluchoniemych.. To chyba takie zabezpieczenie
. może to pomoże.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka


"Prawym nadgarstkiem regulujesz poziom frajdy z jeżdżenia."
Donny Greene
2018-01-26, 03:16 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bystry10 Offline
Krystian
***

F J R-1
RN04 FJR1300

Liczba postów: 402
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#13
RE: Kamera na motór
Hej. A próbowałeś mikrofon ze słuchawek które są w komplecie z telefonem? Świetnie działa!- odcinasz słuchawki razem z kablami do tego ( jak to nazwać?) i zostaje Ci ta część z mikrofonem i nieraz jest jeszcze spinka w komplecie :-) wraz z przewodem i końcówką "jack" stereo :-) Efekt-naprawdę super.
2018-01-26, 04:44 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#14
RE: Kamera na motór
#Aruś, w kamerze już wszystko poprzestawiałem, co było mozliwe i kicha Red_icon_sad
Ale ... teraz mi podsunąłeś myśl ... może te nowe mikrofony s OK, tylko tan pierwszy mikrofon jest spierdzielony i nagrywa mono na dwóch kanałach Red_icon_cheesygrin Red_icon_LOL

#Bystry - nie próbowałem, ale jak spłucze drogi, to na pewno pokombinuję w tej materii, bo dobry dźwięk silnika, to rzecz święta Red_icon_smoke
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2018-01-26, 07:03 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
jonek90 Offline
Młody
**




Liczba postów: 81
Dołączył: Aug 2017
Reputacja: 0
#15
RE: Kamera na motór
Ja montowałem na oryginalne sugru ale formę po zastygnięciu z sugru przykleiłem na taśmę do kasku od mocowań gopro
2018-01-27, 08:44 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#16
RE: Kamera na motór
#Arek ... ad. ustawień "only stereo" ... masz dwie opcje ... możesz wybrać właśnie "to", albo tłumienie wiatru. Innego wariantu nie ma. Przy tłumieniu wiatru kamera z automatu wycina wszystkie świsty i gwizdy w wyniku czego powstaje efekt wycięcia/wyciszenia dźwięku. Nie używam tej funkcji (raz ... dla sprawdzenia efektów), bo może i "czysto" to wychodzi, ale ... jak by ktoś bawił się potencjometrem dźwięku ... ciszej/głośniej ... i tak w koło Red_icon_rolleyes

#Jonek ... i to wydaje mi się za słuszne, bo w każdej chwili możesz odkleić od kasku uchwyt "bezszkodowo".
W zeszłym roku montowałem synowi na szczękę do HJC, ale ... bez wielkich kombinacji ... użyłem 2 szt. przylepców z taśmy naklejonych jeden na drugi. Efekt podobny jak Twój, ale bez kombinacji. One ...przylepce... są tak elastyczne, że "same" przystosowały się do kształtu "na wysokość", a ja jedynie pomogłem im podgrzewając je przy klejeniu opalarką. Jeśli 2 szt. było by mało, to dał bym 3cią i też było by oK.
Poproszę go o fottkę, to Wam tu wkleję ... jak to wyszło
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2018-01-27, 11:02 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->