Yamaha FJR 1300 z 2013
Autor Wiadomość
GoProR1 Offline
Wariat
*****

Zagłębie
GSX1300RAL716

Liczba postów: 1,070
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 0
#1
Yamaha FJR 1300 z 2013
Witajcie, kilka słów o fjr 1300 z 2013 r. Wczoraj miałem okazję przetestować ten motocykl. Jazda próbna odbyła się na modelu udostępnionym w salonie yamahy w Katowicach. 
Jakie wrażenia? Przede wszystkim wygodna i dostojna jazda i spokój. A rozwijając: motocykl prowadzi się jak lokomotywę, dosyć ciężki w manewrach parkingowych, ale gdy ruszy problem masy znika. Pozycja do jazdy - wyprostowana, chyba nawet bardziej niż na fazerach. Skręca dobrze, prowadzenie dosyć precyzyjne, ale chyba ciężko zejść na kolanko  Red_icon_cheesygrin Łatwo można jednak przestrzelić zakręt, a wówczas ze wzgledu na masę (289 kg z płynami) trudniej jest szybciej wrócić na właściwy tor jazdy.
Kąt ugięcia nóg u kierowcy i wg pasażera (żona zachwycona) jest zbliżony do kąta prostego. Dwie godziny jezdy i zero problemów. Można się zasiedzieć  Red_icon_angel
Mega ochrona przed wiatrem. Jadąc 2 paki złapałem się na tym, że dalej siedzę prosto i może wypadałoby się położyć na baku?  Red_icon_mad3
Osłona przed wiatrem - mega. Wrażenie jak jazda skuterem z ogromną szybą, która jest regulowana elektrycznie - płynnie, także w trakcie jazdy. Podnosi się o 12 centymetrów. Można się za nią spocić  Red_icon_cheesygrin 
Elektornicznie regulowane zawieszenie. Opcje: tryb kierowca + kierowca i pasażer + kierowca, pasażer i kufry.
Półautomatyczne sprzęgło - nie da się już strzelić z klamki  Red_icon_mad3 Zmieniasz biegi od zera (N) w dole - reszta w góre, a tryb auto redukuje ci na światłach po zahamowaniu wszystko na luz, a ruszasz tylko odkręcając manetkę, bo jedynka też zapina się sama. Można ewentualnie wachlować biegi lewą nogą - tradycyjnie. 
Rozpędza się średnio  - szybko, ale w każdym zakresie tak samo mocny. 
Dobre zawieszenie, nic nie dobija. Lekko buja na dziurach. 
Przez duże owiewki i szybę jest "prawie cisza....". Coś czego może niektórym czasem brakować na R1  Red_icon_mad3
Jechałem sam i z pasażerką i bez rożnicy w odczuciu na zakrętach.
Natomiast stanie na światłach, np. w koleinie  i przeciskanie się między autami to problem. Chwila nieuwagi i masa potrafi cię przeważyć, a wtedy duppppp. Na 10 świateł tylko w 3 przypadkach udało mi się przecisnąć. Ale może to kwestia umiejętności?  Red_icon_yes
Jednak, gdy rusza... jak pisałem.. wszystko znika. Motocykl jest duży, jednak nie jest wysoki, chyba niższy niż moja RN12, jednak kanapa jest szersza niż w FZS 1000 i jak ktoś ma grubie kitki (uda), to może poniżej 180 cm wzrostu nie sięgać pełną stopą do ziemi, chociaż wysokość siedzenia też jest regulowana elektrycznie.
Tempomat w zakresie od 80 do chyba 180 km na godzinę. Włączasz guziczek i ... zaczynasz się nudzić.... Red_icon_rolleyes
Dwa tryby jazdy: sportowy i turystyczny. Sportowy - no powiedzmy dosyć zrywny, nie jak R1, a touring? Fajny do jazdy w korkach z plecaczkiem. Łagodniej się wtedy odwija.
Kierowcy w autach na autostradzie trochę cię olewają, chyba w ich lusterkach FJR wygląda jak duży skuter, który zmiata auta dopiero, gdy jedzie 250 km/h.
Hamulec - abs, bajka. Tak dobry i dozowalny, ze nawet nie zdązyłem pomysleć, gdzie jest na wszelki wypadek nożny? Bo bo co?
Skrzynia - tylko 5 biegów. Ale powiem, że 6 bieg nie jest potrzebny. Nic nie wyje i nie domaga się szóstki przy ponad dwóch pakach. Po protu jedzie na piątce do końca. Zakres obrotomierza jest dosyć krótki.
Spalanie - przy mojej pierwszej mało płynnej chyba jeździe i chwilowym odkręcaniu do końca 6,8 l/100 km. Fajny wynik, biorąc pod uwage jazdę po Katowicach w sobotę i po autostradzie A4. 
Widoczność w lusterkach - bardzo dobra.
Polecam ten model każdemu, kto chciałby odpocząć od leżenia na baku  Red_icon_cheesygrin  i polatać "we dwoje".
Ja jednak wolę moją R1, bo daje więcej frajdy z odkręcania i bujania osobie, która jeździ w pojedynkę. Red_icon_LOL


Załączone pliki Obrazki
       
2017-07-30, 06:07 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
dodziu Offline
Konkretny
****




Liczba postów: 801
Dołączył: Jun 2015
Reputacja: 2
#2
RE: Yamaha FJR 1300 z 2013
Ciekawie wszystko opisales. Ja wczoraj z żoną wpadliśmy na pomysł aby jechać na dzień nad morze. 550km w dwie strony ma R1. Ja to w miarę dałem radę tylko mam problem z bólem nadgarstka. Gorzej z moja kobietą bo chyba ma odbity tyleczek. Już nie mogła jechać tak ją poobijalo. Także czasami taki motocykl w dalszą trasę to dobra rzecz.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka
2017-07-30, 06:47 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
artur_b8 Offline
Użytkownik
***

Nowe Skalmierzyce
R1 RN09

Liczba postów: 193
Dołączył: Dec 2015
Reputacja: 0
#3
RE: Yamaha FJR 1300 z 2013
Dobrze skorzystać z kolejnej opinii FJRki planuje na następny sezon kupić ?



     ISKRA MC POLAND
2017-07-31, 08:46 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#4
RE: Yamaha FJR 1300 z 2013
Fajnie, zwięźle i na temat. Sam przez 10s kiedyś myślałem o FJRce, ale całe szczęście mi przeszło hehehehe
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2017-07-31, 09:18 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
GoProR1 Offline
Wariat
*****

Zagłębie
GSX1300RAL716

Liczba postów: 1,070
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 0
#5
RE: Yamaha FJR 1300 z 2013
(2017-07-31, 09:18 PM)Koczis napisał(a): Fajnie, zwięźle i na temat. Sam przez 10s kiedyś myślałem o FJRce, ale całe szczęście mi przeszło hehehehe

No ale jazda we dwoje, to raczej FJR niż R1... Może jeszcze wrócisz do tych myśli...  Red_icon_angel
2017-08-01, 07:54 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#6
RE: Yamaha FJR 1300 z 2013
Nie masz wyjścia ... cza mieć dwa motory Red_icon_cheesygrin
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2017-08-01, 08:32 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->