30 lat temu :P
Autor Wiadomość
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#1
30 lat temu :P
Czołem
Robiłem porządki w w fotkach papierowych i natrafiłem na zniszczoną kopertę, a w niej ... moje pierwsze, wykonane z pożyczonej Zorki. A na nich ... jeden z moich "tuningowanych" Red_icon_cheesygrin  ówczesnych sprzętów - JUNAK 350.
Pomyślałem więc, że się z Wami nimi podzielę. Fotki kiepskie, w dodatku czarno-białe, wiec opisze Wam, jak to wyglądało w realu.
Rama - czerwona
Błotniki i zbiornik paliwa - białe z paskami granatowo-czerwonymi, a napis na zbiorniku JUNAK ciapciałem ... zapałką Red_icon_LOL
Sprężyny przód i tył - czerwone
Oczywiście wszystko malowane lakierem nitro z tzw. odkurzacza
Siedzenie dwupoziomowe, obszyte czerwona dermą (nic wówczas innego nie było w sklepach)
Tłumik - z WSK 175, pusty, cięty i gięty w dwóch miejscach i w całości chromowany
Koła - szprychy chromowane, a felgi ocynk z żółta pasywacją, co dawało efekt tęczy ... takie srebrno-żółto-niebiesko-fioletowe kolorki.
Tylne koło było zaadoptowane z Syreny 105 i ta przeróbka dała mi popalić i zajęła najwięcej czasu
Alternator z dużego Fiata upchany za gaźnikiem zaadaptowanym z nasuwarki torowej (BING-a) Red_icon_smoke
Przednia lampa z takiego ówczesnego dostawczaka co się nazywał AWIA
Tylna lampa z autobusu Ikarus Red_icon_smoke
Silnik polerowany tarcza filcową na wiertarce i zieloną pastą polerską.

Licznik ... nie jestem pewien, ale chyba z Fiata Innocenti
Lusterka, klamki, manetki, przełączniki - nie pamiętam, ale były albo z Jawy 350 albo z MZ ETZ 250
Ale ... na fotkach jeszcze tego nie widać, bo "maszyna" była w trakcie prac, kufry boczne zrobiłem ... nie śmiać się ... z spłuczek. Tak, tych białych, plastikowych, co jak sie pociągało za sznurek, to wodę w WC-torze spłukiwało. Aby komponowało się z całością były pomalowane "czarnym matem tablicowym". Ile ja się tej farby nazałatwiałem, to ... szkoda gadać. Aha ... te "kufry" były zamocowane na stelażu zrobionym z szkolnych krzeseł ... fajne rurki miały Red_icon_cheesygrin
Ehhh, to były czasy! Nic w sklepach nie było, wszystko trzeba było "załatwiać" (czyt. zapierdzielić, wymienić się na inny towar itd.)
Oto maszyna, nad którą pracowałem w 1985/86 roku - postrach Sosnowca i okolic  Red_icon_mad2 Red_icon_mad3
Kapitalnie się prezentował i całkiem fajnie hałasował, ale do dzis nie wiem, jak skręcałem na tej tylnej oponie Red_icon_cheesygrin


Załączone pliki Obrazki
                       
2016-12-09, 11:19 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
zelo970 Offline
Burza
***

Ełk
RN22

Liczba postów: 209
Dołączył: Apr 2016
Reputacja: 4
#2
RE: 30 lat temu :P
Fajnie poczytać i pooglądać ;-)
Mamw garażu "po ojcową" CZ350 6k przebiegu , czeka w garażu już 31 lat na lepsze czasy i na wymianę lampy, bo ojczulek mocy nie opanował hehehe Red_icon_tongue
2016-12-10, 03:00 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
wonsz Offline
DO POWITALNI WONT !
*****

Wrocław
Rn22 '14

Liczba postów: 1,246
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 13
#3
RE: 30 lat temu :P
fajne stare zdjecia Red_icon_cheesygrin
2016-12-10, 11:34 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
misiek84 Offline
Wariat
*****

Kałuszyn
R1 RN12

Liczba postów: 1,351
Dołączył: Oct 2015
Reputacja: 2
#4
RE: 30 lat temu :P
Bez kitu fajna pamiątka Red_icon_cheesygrin


We włosach wiatr, w oczach łzy na liczniku czterdzieści trzyRed_icon_cheesygrin
2016-12-10, 06:03 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,667
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#5
RE: 30 lat temu :P
Super sprawa takie foty.
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2016-12-10, 06:20 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
kris86 Offline
Stary :P
***

WG
R1 RN12

Liczba postów: 336
Dołączył: Jun 2014
Reputacja: 3
#6
RE: 30 lat temu :P
Nie jeden kiedyś marzył o junaku. A Ty w dodatku go jeszcze pomodziłeś Red_icon_smile Ja miałem kiedyś TS350. Bardzo dobrze ją wspominam. Wiele zniosła jazd i "tjuningu". Pozbyłem się jej, a szkoda. Nie raz myślałem żeby jej poszukać i odkupić. Fajne pamiątki zazdroszczęRed_icon_smile

2016-12-10, 06:43 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
misiek84 Offline
Wariat
*****

Kałuszyn
R1 RN12

Liczba postów: 1,351
Dołączył: Oct 2015
Reputacja: 2
#7
RE: 30 lat temu :P
Moje pierwsze dwa koła to był Romet Ogar 200 Red_icon_cheesygrin Było to jakieś 20 lat temu jak rodzice mi go kupili i to właśnie od niego się zaczęło Red_icon_smile Też chciałem go odnaleźć i odrestaurować Red_icon_smile Mniej więcej wiedziałem od kogo do kogo on wędrował i już byłem bardzo blisko znalezienia go ale na miejscu niestety okazało się, że to nie jest mój egzemplarz... I już go raczej nie znajdę bo od tego człowieka ślad się urwał po moim ogarku Red_icon_sad


We włosach wiatr, w oczach łzy na liczniku czterdzieści trzyRed_icon_cheesygrin
2016-12-10, 06:55 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#8
RE: 30 lat temu :P
No, powiem Wam, że sam byłem zaskoczony - zapomniałem, że takowe coś mam Red_icon_smoke

Opowiem Wam, jak z kolegą pojechaliśmy kupować "motór" na jakaś wioskę k. Wolbromia. Dostaliśmy cynk od kolegi, kolegi szwagra, a on od .. kogoś tam Red_icon_smile no, to ten ktoś miał do sprzedania BMW Sahare (!!!) z koszem bocznym w oryginalnym malowaniu.
Ja akurat troszkę wczesniej kupiłem nowiutką CZ 350, a kolega czekał na ETZ 250 z hamulcem hydraulicznym z przodu (super nowość!) i miał gotówkę w skarbonce od zaraz. 
Dojechaliśmy na CZ-cie pod wskazany adres, pytamy, wszystko się zgadza, facet nas zaprasza na podwórko, prowadzi do stodoły, otwiera wrota i naszym oczom ukazuje się ... coś pod brezentem. Zdejmujemy brezent, a tu stoi piękna Sahara. Oczy nam sie zaświeciły z miłości do sprzeta no i pytanie ... ILE?
Facet drapie sie po głowie i mówi ... 4 tys. !!! (moja nowa CZ-tka kosztowała 3,6 tys!).
Zaczęły sie targi, ale facet nie chciał spuścić ani grosika. Chodzimy tak w koło motocykla i zwróciłem uwagę na dziwną konstrukcję zamontowana w koszu bocznym przed pasażerem. Pytam faceta ... co to? Na co to?
A on z dumą ... jak to? Na karabin!!! I na jego twarzy wybuchła nieskrywana radość Red_icon_cheesygrin
Chyba po ok. 2 godzinach urabiania gościa facet mówi ... 4 tysiące i dorzucę wam do kompletu karabin!!!
My oczy jak 10 zł! Jaki karabin pytamy?
Facet ... zaczekajcie, pokaże wam ... i gdzieś poleciał. Przychodzi i na rękach trzyma jakieś żelastwo zawinięte w zielony koc.
Rozwija koc, a naszym oczom ukazuje się MG-42 z bębnowym magazynkiem, zapina karabin do stojaka na koszu motocykla i mówi ...
... Moje ostatnie słowo - 4 tysiące z karabinem!!! Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin

No i wróciliśmy do domu ... bez BMW, bez  karabinu, bo kolega miał mniej pieniążków niż chciał sprzedawca. Zresztą i tak nie miał do niego papierów, ale to w tamtych czasach był najmniejszy problem  Red_icon_smile
Wiem, że facet sprzedał później to moto, ale nie wiem, czy z karabinem
Tyle z opowieści handlowych Red_icon_smoke

A teraz ... jakieś Jamaszki wymyślają, co nawet karabina nie mają Red_icon_tongue

P.s.
A mój pierwszy jednoślad silnikowy to był Komar na pedały, następny Romet 2-u biegowy, a dalej to już motocykle, pierwszym był AVO 425. Najmulej wspominam Ural-a, jak pojechaliśmy na motocyklach do Sandomierza "pod tzw. namiot", tam złamałem nogę i tak na nim wracałem z gipsem na lewym cylindrze Red_icon_cheesygrin
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-12-10, 07:43 PM przez shogun_zag.)
2016-12-10, 07:36 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
wonsz Offline
DO POWITALNI WONT !
*****

Wrocław
Rn22 '14

Liczba postów: 1,246
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 13
#9
RE: 30 lat temu :P
czasy sie zmienily , teraz zamiast moto z karabinem to sprzedaja moto Z MINĄ Red_icon_cheesygrin
2016-12-11, 01:25 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Piotr1 Offline
Konkretny
****

Wawa
RN09

Liczba postów: 587
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 1
#10
RE: 30 lat temu :P
Zgadza się teraz sprzedają sprzęty z minami, jak idziesz na giełdę to chodzisz po polu minowym he he
2016-12-11, 01:53 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Tazz Offline
Konkretny
****

Mielec
Gsxr k8

Liczba postów: 637
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 2
#11
RE: 30 lat temu :P
U mnie to z kuzynem Komar kadet długo Simson elektronik 3 biegowy i cezea 175 ta nowsza
2016-12-11, 04:38 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kafel Offline
Lubię fajne cycki
*****

Sokołów Podlaski


Liczba postów: 4,271
Dołączył: Feb 2012
Reputacja: 3
#12
RE: 30 lat temu :P
Ja nie byłem za młodu tak zajarany motocyklami jak teraz ale jako że koledzy mieli na wsi różne sprzęty to chcąc nie chcąc coś tam się popatrzyło i przejechało różnymi wynalazkami. Ojciec miał MZ 251 ale to mało pamiętam bo miałem kilka lat a później umarł. Jakoś jak miałem 7 lat starszy sąsiad uczył mnie jeździł swoją motorynką na początku we dwójkę, później pozwalam mi samemu. Następnie po przeprowadzce na inną wiochę okazało się że więcej kumpli ma sprzęty typu komarki, romety, wski i też po namowach dali się karnąć rundkę. Pewnego razu przyjechał jeden właśnie Junakiem 350 i niestety niepotrzebnie poprosiłem o przejażdżkę bo nie wyszło i zaliczyłem glebę. Mieszkam obok rzeki Bug i dojeżdzając do rzeki jest droga asfaltowa do końca wsi , później piaskowa utwardzona wjeżdza się na wał przeciwpowodziowy i po drugiej stronie zjeżdza i kawałek tzw cyplem i dojeżdza się do rzeki. Stałem akurat na wale i niefortunnie ruszyłem nietrafiając w drogę tylko przez krawężnik i zjechałem po stromym usypie. Trochę się poobcierałem, moto także ,zgiąłem mu te orurowanie z przodu no i ogólnie przypał i siara Red_icon_cheesygrin Taka historyjka apropo Jawki

2016-12-11, 05:04 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#13
RE: 30 lat temu :P
Hehehee, fajnie powspominać pierwsze gleby  Red_icon_cheesygrin
Moim marzeniem w tych czasach była Suzuki GSX750S Katana Red_icon_smoke [Obrazek: Suzuki%20GSX%20750SD%20Katana%2084.jpg]
Cały pokój miałem jej plakatami oklejony. Pomarzyć ... dobra rzecz. Wtedy na naszych drogach szalały "nowoczesne" Jawy 350, CZ 350 i MZ ETZ 250.
A przy okazji ... widzieliście koncept Katany z tego roku ... równie piękna Red_icon_smile
https://www.bemoto.uk/blog/suzuki-katana-concept-2016
2016-12-12, 10:19 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->