Profilaktyka anty panewkowa
Autor Wiadomość
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#1
Profilaktyka anty panewkowa
Witam,

Idzie zima. Ogarniemy się z zaległymi tematami ( tak leżymy z terminami, że to już jakiś dowcip jest, ale roboty mamy tyle do przerobienia, że aż głowa puchnie) i będzie można w końcu przysiąść do zagadnienia które ostatnio spędza mi sen z powiek. Mianowicie- co zrobić, żeby naszym erkom nie skrobnęło panewki Red_icon_cheesygrin  Pierwsza i podstawowa sprawa- obligatoryjnie powinniśmy raz na jakiś czas mierzyć ciśnienie oleju w naszym motocyklu gdyż jest to wartość podstawowa i najważniejsza a jak wszyscy wiemy nasze kochane ereczki czujniczka informującego o jego braku nie posiadają. Druga sprawa to właśnie montaż takiego czujnika- bardzo gorąco zachęcam do montażu tego typu ustrojstwa gdyż da nam info, że naszemu piecykowi jest źle i niedobrze. Fajnie by było też zamontować czujnik temperatury oleju który będzie nas informował kiedy możemy Joaśce dawać w palnik a kiedy wypadałoby dać jej chwile odsapnąć i czy po rozruchu Yoanna jest już gotowa na chłoste, bo jak drodzy forumowicze wiecie silniczek nie lubi  wrzącego, spienionego oleju o marnych właściwościach smarujących jak i zimnego gęstego oleju w silniku kręconym pod czerwone pole. Czwarta sprawa to brak smarowania przy gumowaniu- to nie cbr i nie da się smoka odwrócić, ale jesteśmy w trakcie opracowywania flanszy która pozwoli umieścić smok w dużo lepszym miejscu co by nie zabrakło smarowidła w pionie. Kolejny temat to gadżet który nazwałem "miska antypanewkowa". Rozwiązanie bardzo ciekawe- projekt zupełnie nowej miski olejowej z przegródką i dodatkowym użebrowieniem odprowadzającym ciepło. Mój Wuj (rodzony brat mojego ojca- właściciel Coobcio Garage- zakład specjalizujący się w tuningu nissanów) wdrożył taką miskę do Nissanów 350 z które cierpiały na panewki i zdaje bardzo dobry rezultat. I jeszcze jak by to wszystko połączyć z regeneracją pompy oleju (wymiana rotorków pompy oleju i kontrola powierzchni obudowy do której rotor przylega) to myślę, że można by uzyskać bardzo ciekawe efekty. Sugeruję również nie obciążać nadmiernie układu korbowego w naszym motocyklu czyli w skrócie- używać raczej obrotów od połowy obrotomierza w górę a nie na odwrót. Rozpędzanie się na 4/5 biegu od 80 to straszny ból dla korbowodów. Wyobraźcie sobie, że wrzucicie w rowerze jakieś wysokie przerzutki i będzie musieli się rozpędzić od 5 km/h. Co zaboli? No oczywiście nogi zabolą a w silniczku korbowód jest właśnie tą nogą ubraną w piękną metaforę przeze mnie. Wierzcie lub nie, ale ten korbowodzik będzie tak samo cierpiał a panewka pod nim tym bardziej. Jak toczymy się po mieście 80 km/h to jedziemy sobie na niższych przełożeniach a przy przyspieszaniu wykorzystujemy wyższe obroty. O regularnych wymianach oleju, niestosowaniu Motula 300 v na ulice i bezwzględnym pilnowaniu poziomu oleju nie wspomnę Red_icon_wink Oczywiście rozwiązania będziemy testować na naszych biednych sprzętach tudzież na sprzętach naszych odważnych przyjaciół firmy którzy już nie raz godzili się na nie sztampowe rozwiązania, ale zobaczymy co czas pokaże. Ja wiem, że to może trochę głupawo brzmi, ale wydaje mi się, że w kwestiach silnikowych tu i ówdzie można inżynierów Yamahy poprawić. Nie twierdzę, że się lepiej od nich znamy, bo na pewno tak nie jest, ale niektóre rozwiązania ranią serce. 

PS. R1 po regeneracji wału jeździ i ma się póki co dobrze Red_icon_smile
PS 2. Lubiłem pisać wypracowania w szkole
PS 4- mam dostać od żony na gwiazkę i będę grał w Ride 2 Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin
2016-10-22, 12:32 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#2
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Czyli podsumowując ..
Proszę cię a niemal BŁAGAM Red_icon_tongue >> dej no jakieś linki do tych czujników >> co mam kupić i gdzie wkręcić Red_icon_smile żeby było zajebiaszczo ..
Jak masz rozpracowane to będzie szybciej Red_icon_smile ... jakie gwinty itd ..
2016-10-22, 09:40 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Smokthc Offline
Użytkownik
***

Sokołów Podlaski
rn12&rf900

Liczba postów: 324
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 2
#3
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Dołączam się do prośby A.SA Red_icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-10-22, 09:51 AM przez Smokthc.)
2016-10-22, 09:51 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Smokthc Offline
Użytkownik
***

Sokołów Podlaski
rn12&rf900

Liczba postów: 324
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 2
#4
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Coś wym stylu jak by podpasowało to by nie było chyba głupie http://www.dabtuner.pl/Podkladka_pod_fil...ju-38.html albo http://allegro.pl/adapter-filtra-oleju-c...33000.html i do tego jakies zegary z czujkami np. cos takiego http://www.dabtuner.pl/Cisnienie_oleju_EVO-204.html i http://www.dabtuner.pl/Temperatura_oleju_EVO-209.html ciekawe czy by podpasowal coś takiego
2016-10-22, 10:14 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#5
RE: Profilaktyka anty panewkowa
W silniku masz pełno dziur zaślepionych śrubami gdzie można mierzyć ciśnienie i temp ..
Taka podkładka nie wlezie - przynajmniej w RN22 bo będzie filtr oleju w kolektorze wydechowym siedział ..
Małe, sprytne i jak najbardziej elektroniczne by się przydało Red_icon_smile
2016-10-22, 10:20 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
nowy Offline
Użytkownik
***

BB
RN12 '05

Liczba postów: 145
Dołączył: Mar 2015
Reputacja: 0
#6
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Również bym prosił o jakieś namiary takich czujniczków pasujących do rn12 Red_icon_cheesygrin
2016-10-22, 10:57 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
MarioCFC Offline
Chicken Trips
*****

Mikołajki
RN19

Liczba postów: 1,511
Dołączył: Aug 2013
Reputacja: 3
#7
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Sruba kiedys cos kombinowal z czujnikiem ale nie wiem czy zrobil
2016-10-22, 11:29 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#8
RE: Profilaktyka anty panewkowa
tak te adaptery nie podejdą pod filtr oleju pól cm za szeroko

tak ja mam trzy czujniki ciśnienia oleju,i jeden czujnik temperatury
czujnik 1 mierzy min ciśnienie 0,25bar dioda gaśnie po uruchomieniu silnika
drugi pokazuje wysokie zapala sie pow 2bar ,sa wkręcone w główna magistrale oleju ,tam gdzie mierzy sie ciśnienie manometrem
3 czujnik 0.15 bar wskazuje ciśnienie na wałkach rozrządu wkręcony z adapterem w otwór inspekcyjny m6

czujnik temp w misce olejowej i zegar auto gauge krokowy
dałem diody gdyz dodatkowe zegary nie podejda bo gdzie je umieścić
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-10-22, 03:25 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
[*]neo386[*] Niedostępny
KNT
***

rabka zdrój
rn19 2008 blue

Liczba postów: 334
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 2
#9
RE: Profilaktyka anty panewkowa
śruba , jaki jest gwint i średnica gwintu zaślepki w bloku ? poratuj jeśli pamietasz ;-)
2016-10-22, 06:18 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#10
RE: Profilaktyka anty panewkowa
musiałbym zerknąć ale na bank jest metryczny wystarczy odkręcić korek zmierzyć ale ok m14
czujniki to gwinty drobne skok bodaj 1
ja dorabiałem adapter u tokarza za 3szt ok 20zł
na początku wkręcone w magistrale do testów
teraz mam gwint w kolanie prewód 5cm i trójnik i nic nie wystaje poza owiewkę
ponieważ montaż czujnika z lewej czy prawej strony w razie upadku urywa go
jest tez 3 korek tej samej magistrali przy filtrze ale tam niewolno nic wkręcać bo przytkamy dolot oliwy wałka rozrzadu
nie bede pisał jakie czujniki od czego bo sa lepsi znawcy,moze lepsze patenty itp
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-10-22, 06:44 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
[*]neo386[*] Niedostępny
KNT
***

rabka zdrój
rn19 2008 blue

Liczba postów: 334
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 2
#11
RE: Profilaktyka anty panewkowa
jak byś dał rade w tygodniu zerknąć dokładnie to byłbym wdzieczny , bo jestem za granica i nie mam jak sprawdzić a tak to juz bym sobie zamówił ;-)

ja chce zalożyć jeden czujnik w magistrale , czujnik na 0,5 bara bo tyle musi mieć zawsze , i do tego tylko diodę gdzieś w okolicy licznikow.

koszt bardzo niewielki a super patent na zapobiegniecie ewentualnej awarii pieca ;-)
2016-10-22, 06:47 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#12
RE: Profilaktyka anty panewkowa
dokładnie tak
ja kupiłem czujnik ciśnienia motocyklowy od cbr
na alegro sa nowe od 40zł i większość to gwint m10.1
jótro ci napisze jaki gwint
czójnik kup by był jak naj krótszy na śrubkę czyli cbr,nic nie wystaje i wkrec po stronie dekla sprzęgła
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-10-22, 06:59 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ryba Offline
Użytkownik
***


zx10rx2 636rn01

Liczba postów: 466
Dołączył: May 2012
Reputacja: 1
#13
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Czujnik nie czójnik. Ja miałem ogromne problemy z pisownią. Jesteśmy w PL. Niektórzy za ten kraj umierali. Z szacunku warto zainwestować w program który nas poprawia i jednocześnie uczy. Szczególnie jeśli tyczy się to wartościowych ludzi na tym forum.
2016-10-22, 07:23 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
MarioCFC Offline
Chicken Trips
*****

Mikołajki
RN19

Liczba postów: 1,511
Dołączył: Aug 2013
Reputacja: 3
#14
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Neo moze bys zrobil jakiego poradnika co i z czym jak u siebie bedziesz robil Red_icon_smile
2016-10-22, 07:25 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#15
RE: Profilaktyka anty panewkowa
wali mnie to ze podkreśla na czerwono nie mam czasu poprawiać
wali ze umierali j.....ich
szacón szczególnie tobie ale jedno dobre było napisane
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-10-22, 07:32 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#16
RE: Profilaktyka anty panewkowa
(2016-10-22, 12:32 AM)Mawers Totem napisał(a): Sugeruję również nie obciążać nadmiernie układu korbowego w naszym motocyklu czyli w skrócie- używać raczej obrotów od połowy obrotomierza w górę a nie na odwrót. Rozpędzanie się na 4/5 biegu od 80 to straszny ból dla korbowodów. Wyobraźcie sobie, że wrzucicie w rowerze jakieś wysokie przerzutki i będzie musieli się rozpędzić od 5 km/h. Co zaboli? No oczywiście nogi zabolą a w silniczku korbowód jest właśnie tą nogą ubraną w piękną metaforę przeze mnie. Wierzcie lub nie, ale ten korbowodzik będzie tak samo cierpiał a panewka pod nim tym bardziej. Jak toczymy się po mieście 80 km/h to jedziemy sobie na niższych przełożeniach a przy przyspieszaniu wykorzystujemy wyższe obroty.
No to nieźle. Wychodzi na to, że całe 17 lat na moto, źle jeździłem Red_icon_sad
W 90% mojej jazdy zmieniam biegi przy ok. 5-6tyś obr./min. i zazwyczaj toczę się mając właśnie te 5-6tyś i na 6 biegu.

P.S. wiesz może, czy tylko R1 mają taki ból dupy, czy to się tyczy wszystkich litrów?
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2016-10-22, 07:34 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#17
RE: Profilaktyka anty panewkowa
Wszystkich motocykli to się tyczy ....
W RN22 jest jeszcze taki problem że ona ma bardzo dużą moc na dole obrotów i drga, wibruje ale IDZIE i to ją zabija Red_icon_sad .. Bo nie raz czy nie dwa może się zdarzyć że ktoś odkręci lekko gaz na 5tym biegu i rzędówka zwykła by się zadławiła a BigBang za wibruje, zatelepie - ale pojedzie dając w dupę niemiłosiernie układowi wał-korba ...

Teraz latam po drodze z innymi i ja rzadko kiedy używam biegu wyżej niż  3 !!!  Stajemy na stacji i moa spaliła 11 litrów w motocykle inne maja połowę zbiornika !! No nic dziwnego jak oni 4 tysie i 6 bieg wrzucają Red_icon_tongue .. A ja cały czas miedzy 5-6 tysięcy a 10 tysięcy obr.  ... Raz że tak się nauczyłem na torze .. dwa że zajebiście wali w wydechy jak schodzi z 8 tysięcy w okolice 5-ciu czy 6-ciu  ...
Też ostatnio pogrzeszyłem bo zacząłem wbijać 4 a nawet 5 ... o zgrozo nawet 6-tki używałem ostatnio .. No ale cały czas nie mniej niż te 5 - 6 tysięcy ... Ale jednak - bo spalanie spadło do 8-9 litrów ..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-10-22, 07:50 PM przez A.S..)
2016-10-22, 07:45 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
srubar1 Offline
yamaha r1
*****

starachowice
rn12

Liczba postów: 2,123
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 8
#18
RE: Profilaktyka anty panewkowa
jaki ból nie ma go żaden litr
5-6 tys to obroty użytkowe i najczęściej używane
ale mawers pisze jaki bieg 4-5-6 to tak przy gwałtownym gazie robi robotę dla pieca, a delikatne dodanie tzw turlanie norma 3000rpm na 6biegu to 80km\h
robię tak od lat ,przebieg ok moto tez
a moje moto naprawdę niema lekko,jak uzyska już temp robocza,czy to deszcz,czy wiatr 250km\h jest
i czasem z 6 od 1,5rpm do tych 10tys tez jest
ps.tak sprawdza sie sprzęgło,i kosz czy sa ok jesli nawet nie hałasują
własnie to wada rn22 wibracje itp
12 tego niema idzie kiepski dól ale bez wibratora
r1 i życie staje się szybsze......Red_icon_smile
2016-10-22, 07:48 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#19
RE: Profilaktyka anty panewkowa
(2016-10-22, 07:45 PM)A.S. napisał(a): Też ostatnio pogrzeszyłem bo zacząłem wbijać 4 a nawet 5 ... o zgrozo nawet 6-tki używałem ostatnio .. No ale cały czas nie mniej niż te 5 - 6 tysięcy ... Ale jednak - bo spalanie spadło do 8-9  litrów ..
No to ja 6 mam już przy ok. 100-120km/h, ale mnie to nawet skutery wyprzedzają spod świateł. Co do spalania to najwięcej miałem 8,2L, a zazwyczaj waha się w okolicy 6,2-6,7L/100km, ale o tym jest inny wątek.
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2016-10-22, 08:01 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
[*]neo386[*] Niedostępny
KNT
***

rabka zdrój
rn19 2008 blue

Liczba postów: 334
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 2
#20
RE: Profilaktyka anty panewkowa
ok śruba , to daj znać jak sprawdzisz , dzieki z góry ;-)

MARICFC no mogę zrobić foto story z montażu ;-) ale filozofii nie ma , prosty ukladzik

dioda led 12v czerwona gdzieś koło zegarów , do niej + na stałe po stacyjce , czujnik wkrecony w magistralę najlepiej na jeden pin który ponizej ciśnienia 0,5 bara "podaje" masę którą bierze z silnika , i ten kabelek podpinamy do diody led i nam świeci po przekreceniu stacyjni na on , a po odpaleniu i ciśnieniu powyżej 0,5 bara gasnie ;-)
proste i skuteczne !
2016-10-22, 08:04 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->