RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Autor Wiadomość
adams Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 223
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 0
#1
RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Czołem Panowie,

no i po 4 latach użytkowania Rki pojawił się pierwszy problem - dotyczy najważniejszego elementu czyli hamulców. Do rzeczy:

Po rozgrzaniu się hebli pojawia się objaw zapowietrzonego hamulca - skuteczność hamulców drastycznie spada, klamka po naciśnięciu nie wraca do pozycji 0 a jest luźna a hamulce nadal lekko trzymają - poo ręcznym zluzowaniu klamki (czyli po prostu przesunięciu jej do pozycji 0) hamulec puszcza.

Dotyczy to tylko przedniego hamulca.

I teraz - czy ktoś ma uzasadniony realny pomysł co nie bangla? Zacznę od odpowietrzenia jeszcze raz hamulca - koszt żaden. Ale jakoś z podstawowej mechaniki trudno mi zrozumieć, co mogło się stać - uszkodzona sekcja w pompie? Czy tłoczki w zaciskach się zapiekły?
Płyn to motul rbf 660 wymieniony z 4 miechy temu - przy moich przebiegach i suchym garażu wątpię, aby aż tak spił wodę, aby sam z siebie tak się wysypały heble. Ale może?

Podpowiadajcie, bo nawet jeśli zmienię pompę, to nie będę jej miał jak przetestować bo robi się zimno a nie chciałbym drapać się po głowie przez całą zimę, czy mam heble Red_icon_wink

edit: jeśli odpowietrzenie nie pomoże, to co myślicie o zestawach naprawczych? Kupno używki niesie za sobą ryzyko, że wysypie się tak samo jak ta albo już jest zepsuta. Może warto ją rozłożyć i wymienić ten zestaw naprawczy?
Pytanie 2: jeśli jednak zestawy naprawcze nadają się do śmieci, to może warto założyć jakąś inną pompę z nowszego modelu? Beringera nie potrzebuje bo aż taki ścigant ze mnie nie jest, ale nowsza = szansa że mniej zużyta?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-10-03, 03:33 PM przez adams.)
2016-10-03, 03:29 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bart Offline
Wariat
*****


BMW S1000RR

Liczba postów: 2,778
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 2
#2
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Po 1 rozbierz zaciski, calkowicie wyciagajac tloczki i wyczysc wszystko preparatami do czyszczenia hamulcow.
Po 2 wymien plyn i porzadnie odpowietrz uklad poprzez odpowierzenie zaciskow i pompy (nie pamietam czy rn04 ma odpowietrzenie pompy ale jak ma to dzialaj Red_icon_smile )
jesli 1 i 2 punkt nie pomoze to wymien pompe na nową czyli albo sprawna uzywke albo inną akcesoryjna nówke i wtedy juz musi wszystko smigac Red_icon_smile

Bonusowy punkt.... sprawdz czy klamka hamulca ma prawidlowy zakres ruchu i czy nie pracuje na sucho, moze po prostu wystarczy dac troche tawotu miedzy klamke a uchwyt klamki .... Red_icon_smile


Powodzenia.
2016-10-03, 05:49 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#3
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Nie są to zaciski bo z opisu wynika że zacina się tłok w pompie ..
A nie masz żadnych kolegów w okolicy ?? Nikt nie ma pompy żeby założyć na chwilę i zobaczyć ? ..
Jakakolwiek seryjna pompa z jakiegokolwiek sportowego motocykla - byle przykręcić się dała do kierownicy ..
A RBF 660 niestety pije wodę z powietrza Red_icon_sad .. wystarczy otworzyć już butelkę i robi się rudy Red_icon_sad .. ja mam 2/3 butelki do śmieci ... Ostatnio chciałem wymienić - odkręcam a tu rudzielec .. masakra Red_icon_sad ..
2016-10-03, 06:45 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
adams Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 223
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 0
#4
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Dziękuję Panowie - z rozbieraniem zacisków się wstrzymam - operacja raczej na sam koniec, bo też wydaje mi się, że to raczej kwestia pompy Red_icon_wink

AS, wiem o tym, że RBF jest chciwy na wode, ale myślisz, że aż tak?
No nic, mam płyn ATE to wleje jego i zobacze, czy to cokolwiek pomoże. Potem podmienię pompę. Zaciski zostawie na koniec bo jeśli je rozbiore, to od razu je odświeżę i wyremontuję.

A podpowiedzcie, czy zestawy naprawcze do pomp hamulcowych mają jakikolwiek sens?

Bart, co do akcesoryjnej pompy, to wybacz ale nie ten budżet Red_icon_wink Poza tym tak jak pisałem - ze mnie nie jest taki ścigant, żebym jakieś Beringera potrzebował Red_icon_wink
2016-10-03, 06:56 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
[*]neo386[*] Niedostępny
KNT
***

rabka zdrój
rn19 2008 blue

Liczba postów: 334
Dołączył: Jan 2016
Reputacja: 2
#5
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
2016-10-03, 07:29 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
adams Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 223
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 0
#6
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Dobra, zabrałem sie odpowietrzania i podczas odpowietrzania pompy pojawia sie dziwny objaw - po odkręceniu odpowietrzania na zamkniętej kłamie i spuszczeniu płynu zamykam odpowietrzania i klamka z opóźnieniem wraca (jest luźna, po chwili dopiero twardnieje) i przeskakuje z dziwnym "kliknięciem". To normalne? Jestem prawie pewien ze podczas poprzednich odpowietrzania nie miałem tego. Czy już mam demencję? ?
2016-10-03, 08:57 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Piotr1 Offline
Konkretny
****

Wawa
RN09

Liczba postów: 587
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 1
#7
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Zdejmij klamkę i zobacz czy bolec mocujący nie jest zardzewiały, jeżeli jest ok. to pompa padła, z tego co się orientuje to taka sama jest w rn01 i 09, thundercat i w thunderace - różni się tylko kolankiem do zbiorniczka, można taką kupić za 50zł
2016-10-05, 10:41 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
adams Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 223
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 0
#8
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Dziękuję za podpowiedź.

Czy w takim wypadku może są seryjne pompy, na które warto zmienić ta z RN04 bez większych przeróbek? Np nowsze modele? Czy gra nie warta świeczki?
2016-10-05, 03:59 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Piotr1 Offline
Konkretny
****

Wawa
RN09

Liczba postów: 587
Dołączył: Jul 2014
Reputacja: 1
#9
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
Nie kombinuj za bardzo jak założysz pompę od tych modeli co ci mówię to będzie dobrze, twoja się pewnie zastała, może płynu dawno nie wymieniałeś. Mam jedną bo kupiłem dla kolanka od zbiorniczka, jak byś chciał to ci puszczę w dobrej cenie, jak nie będziesz zadowolony to odeślesz.
2016-10-06, 09:16 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
adams Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 223
Dołączył: Sep 2013
Reputacja: 0
#10
RE: RN04 - zapowietrzająca się pompa hamulcowa?
właśnie wymieniam płyn co sezon, ale dość rzadko jeżdzę i może faktycznie się zastała.

CO do pompy - odezwę się na PW.

Dziękuję za pomoc.
2016-10-11, 06:10 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->