Luzy zaworowe RN09
Autor Wiadomość
griosek Offline
ninja
****

Warszawa
zx10r

Liczba postów: 796
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 0
#21
RE: Luzy zaworowe RN09
(2015-12-10, 11:55 PM)Krmtzzz napisał(a): A co w sytuacji, w ktorej kilka razy zdarzylo mi sie ze na goracym silniku musialem dluzej krecic rozrusznikiem ? Moze to byc objaw tych "ciasnych" zaworow ? Mialem po nastepnym sezonie do zaworow zagladnac, bo kurcze wszystko jest okej. Ani obroty nie faluja, reakcja na gaz natychmiastowa...

Ja miałem tak w zx10r, na zimnym palił super, na ciepłym już gorzej. Po wymianie świec i regulacji luzów zaworowych problemu już nie ma. Nie wiem, która z tych rzeczy pomogła, bo były robione jednocześnie.

A.S. a nie jest przypadkiem tak, że po rozgrzaniu silnika luzów nie powinno być? Po to są właśnie wymyślone luzy zaworowe, żeby na zimnym silniku były a po rozgrzaniu już nie... jest to spowodowane rozszerzaniem się metalu pod wpływem temperatury, co właśnie ten luz kasuje. Gdyby nie było luzów na zimnym silniku, po rozgrzaniu go zawory byłyby podparte [Obrazek: red_icon_smile.gif]

2015-12-11, 10:49 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#22
RE: Luzy zaworowe RN09
To nie teoria .. Tak się dzieje a dlaczego dokładnie to spytam wieczorem ludzia co siedzi w tym .. ale tak się dzieje Red_icon_smile
Motocykl odpalisz jak jest zimny i chodzi cichutko .. rozgrzeje się konkretnie i zaczyna lekko "klepać" ..
Klepie bo ma luz w górnym zakresie - a ponieważ Kawasaki ma z tym problem to ustawiałem na górny zakres a nawet 0.01 więcej jak się dało ... i efekt był taki jak pisałem wyżej .. Silnik zimny - jak aksamit .. po przelocie sesji - klepał Red_icon_smile .. Ostygł i znowu cisza .. więc zjawisko występuje w 100% ...

Wydaje mi się że głowica się rozszerza od temperatury i sam zawór na pewno lekko zmienia objętość .. co w sumie daje te setki milimetra .. Górna część silnika jak wałki czy szklanki nie maja możliwości aż tak się nagrzać raz że schładza je oliwa dwa że jednak nie działa na nie taki ogień Red_icon_smile - ale jak pisałem czy to wynika z tego czy z czego innego to spytam ..
2015-12-11, 10:52 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#23
RE: Luzy zaworowe RN09
" To nie teoria .. Tak się dzieje a dlaczego dokładnie to spytam wieczorem ludzia co siedzi w tym .. ale tak się dzieje "
Dlatego zawsze byłem za pisaniem tego co wiemy ,a nie tego co kolega ,wujek google ,czy inny guru nam powie Red_icon_smile
Szczerze to muszę Ci powiedzieć ,że to jakaś nowa technologia musi być albo ja już taki stary i głupi ,mogłem zapomnieć podstawowych zasad pracy silnika spalinowego ,więc będę czekał na wyjaśnienia Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2015-12-11, 11:04 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#24
RE: Luzy zaworowe RN09
No niestety Red_icon_smile .. mam rację .. Rozszerzalność temperaturowa Red_icon_smile ..
Czym materiał grubszy tym zjawisko większe .. Luzy po rozgrzaniu potrafią się zwiększyć DWA RAZY Red_icon_smile ..

Jeśliś niewierny Tomasz - i nigdy tego nie zauważyłeś to zmierz luzy .. rozgrzej silnik i znowu zmierz Red_icon_smile .. Dzieje się tak w KAŻDYM silniku spalinowym ..
2015-12-11, 11:10 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#25
RE: Luzy zaworowe RN09
Rozszerzalność cieplna (rozszerzalność termiczna) – właściwość fizyczna ciał polegająca na zwiększaniu się ich długości (rozszerzalność liniowa) lub objętości (rozszerzalność objętościowa) w miarę wzrostu temperatury.
Czyli jeśli coś się wydłuży ,rozszerzy objętość,staje się mniejsze tak?  luz będzie większy czy mniejszy ?
Po co ustawia się luz zaworowy ? dlaczego na zimnym silniku się to robi ?
Nie chce się wymądrzać kolego ale to co piszesz o luzach ,to chyba nie do końca masz pojęcie
Takie zjawisko może wystąpić jeśli masz popychacze  hydrauliczne ,ale tam luz się zwiększy z powodu braku ciśnienia oleju w nich co świadczy o ich zużyciu ,a nie zwiększających się luzach Red_icon_smile  
W Moto GP masz popychacze pneumatyczne dla przykładu Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-11, 11:41 AM przez żaba.)
2015-12-11, 11:23 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#26
RE: Luzy zaworowe RN09
No cóż mogę napisać .. zapytaj mechanika jakiegoś co grzebie przy motocyklach .. bo ja cię nie przekonam Red_icon_smile ... LUZ po nagrzaniu silnika zwiększa się i to potrafi dwukrotnie Red_icon_smile ...
2015-12-11, 11:43 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#27
RE: Luzy zaworowe RN09
Kolego ja jestem mechanikiem z wykształcenia ( samochodowym co prawda ) i znam podstawowe zasady działania silnika spalinowego Red_icon_smile dlatego piałem byś wyjaśnił bo może się coś zmieniło Red_icon_smile
Zamiast się ustosunkować do moich pytań ,piszesz ,że tak jest i już ,Ty mnie nie przekonasz ? ale czym? bo na razie nie widzę żadnego konkretnego argumentu ,jakiegoś sensownego wytłumaczenia ,logiki w tej teorii ,bez spiny oczywiście Red_icon_cheesygrin
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2015-12-11, 11:50 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
griosek Offline
ninja
****

Warszawa
zx10r

Liczba postów: 796
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 0
#28
RE: Luzy zaworowe RN09
A.S. z tego co mówisz wynika, że luz zaworowy ustawia się po to żeby po rozgrzaniu był jeszcze większy?

2015-12-11, 12:08 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#29
RE: Luzy zaworowe RN09
Spoko .. nie mam chęci się spinać Red_icon_smile  .... Jeśli mam 3 kolegów którzy prowadza warsztaty motocyklowe i każdy mówi mi to samo .. sam się o tym przekonałem w swoim motocyklu ... no to pisze jak jest .. Czym mam cie przekonać .. z jednym rozmawiałem teraz i też mi powiedział że jest po 5 latach technikum i 5 latach studiów na wydziale inżynierii i odesłał mnie do podstaw z tej szkoły i nawet nazwy książek wymienił Red_icon_smile ... Fakt jest i nic tego nie zmieni .. po nagrzaniu silnika - klepie Red_icon_smile ..
Różnią się tylko tym że dwóch twierdzi że całość się rozszerza a trzeci że tylko grzybek zaworu "puchnie" a gniazdo zaworowe w zasadzie to nie Red_icon_smile .. ale fakt jest faktem .. Wszyscy trzej robią to latami, przerzucają tego MASĘ przez warsztaty i w okolicy są to ludzie godni zaufania i nie psują a naprawiają Red_icon_smile .. Tak jak pisałem - ja to zaobserwowałem ale nie wiedziałem z czego to wynika i o to musiałem dopytać .. zapytałem i powoduje to właśnie rozszerzalność cieplna ..
Na prawdę nie mam powodu im nie wierzyć bo jak pisałem sam to zaobserwowałem .. dziwi mnie że jeśli jesteś mechanikiem to nie spotkałeś się z tym w motocyklach .. ale OK .. czyli po rozgrzaniu klepie w motocyklach bo ?? Red_icon_smile

Tak - luz ma być taki a nie inny i mało tego w danej temperaturze .. np. pasowanie tłoka do tulei cylindra masz robić przy 20 stopniach i wtedy masz mieć ileś tam luzu .. Jeśli zrobisz to przy 15 stopniach może ci się wydawać że tłok za luźny .. a wcale tak nie jest ..
Luzy są podawane z zimnym silniku co nie świadczy o tym że maja się kasować po nagrzaniu .. No sami pomyślcie .. To wtedy zależy jak kto nagrzeje to co to jednemu się zawór domknie a drugiemu podeprze i po jeździe :Red_icon_smile  ...To jest skomplikowany proces i ma wiele, wiele czynników w sobie .. nie tylko zimny 0,21 a gorący 0.00 Red_icon_smile ..

Tak jak pisałem żaba - poświęć chwile w zimie .. zmierz luzy zagrzej moto i szybko zmierz znowu :Red_icon_smile sam zobaczysz przyjacielu Red_icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-11, 12:18 PM przez A.S..)
2015-12-11, 12:11 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Krmtzzz Offline
Użytkownik
***


RN09

Liczba postów: 340
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 0
#30
RE: Luzy zaworowe RN09
Griosek swiece zmienialem w lutym wiec wychodzi na to ze zawory. Kumpel mi zagladnie do nich orzed nowym sezonem w takim razie. Dzieki
2015-12-11, 01:10 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#31
RE: Luzy zaworowe RN09
Nie omieszkałem sprawdzić tego tematu u różnych źródeł Red_icon_smile
Wnika z tego ,że i ja mam rację i Ty Red_icon_cheesygrin czyli coś jest na rzeczy ,temat ciekawy i warty dyskusji ,trochę poczytałem ,szukałem głownie konkretów. Wynika z tego ,że wszystko jest zależne od konstrukcji silnika ,materiałów z jakich są wykonane elementy silnika ,takie jak głowica ,wałki rozrządu ,zawory etc;
Wiesz gdzie dzwonią ale nie wiesz w którym kościele Red_icon_smile do rzeczy:
-Ogólnie luzy zaworowe się zmniejszają ,tak jest w większości silników spalinowych Red_icon_tongue
-są również silniki w których jednak luz wzrasta (DragStar ,GS500 i inne )
-nie w KAŻDYM silniku jak napisałeś ,ta wartość wzrasta
-pomyśl logicznie Red_icon_smile wiesz dlaczego ustawia się zawór wydechowy z większym luzem niż ten ssący ?
ano dla tego ,że ten wydechowy pracuje w temperaturze około 700 stopni a ssący jest chłodzony mieszanką więc około 400/450 stopni .Czyli jaki z tego wniosek ?
-do tego samo pojęcie ciepły silnik ,tu już są niejasności bo ciepły to znaczy jaki ? temperatura 40C czy może 60C
-jest dużo dyskusji na ten temat i wynika z nich ,że ZDARZAJĄ się silniki w których luz zaworowy się zwiększa przez zastosowane materiały do budowy silnika ,lecz w większości są siniki których luz się zmniejsza.
Reasumując ,nie w każdy silniku jak napisałeś ,nie zawsze się zmniejsza jak napisałem ja Red_icon_smile człowiek się uczy całe życie ,ja się uczyłem na samochodach nie motocyklach co ciągle powtarzam i było to już trochę czasu temu ,dlatego mnie zaciekawiła Twoja teoria Red_icon_smile Ja już ogarnąłem sobie ten temat i połączyłem brakujące punkty ,polecam również uzupełnić wiedzę ,pozdro Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2015-12-11, 01:38 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#32
RE: Luzy zaworowe RN09
NO też do tego doszedłem przed chwilą Red_icon_smile
Jest to różnie .. a gadałem też z kolegą jednym i potem na fejsie zagadałem gościa co szykuje silniki do wyczynowej jazdy i oni mierzą dwa razy i na zimnym i gorącym .. i SZOK :Red_icon_smile >> ustawiają na podstawie tego jak się zachowuje dana głowica czy zwory albo górną albo dolną granicę .. W extremalnmych przypadkach na gorącym ustawiają wartości z zimnego .. i jest petarda .. No ale zbyt wile mi nie zdradzil tylko ogólniki Red_icon_sad

Krmtzzz - tak mogą to być zawory ALE >> główną przyczyną szybkiego odpalania na zimnym a dłuższego kręcenia na gorącym silniku w wielu przypadkach jest zły skład mieszanki ..
Kiedy jest zimny odpali na zbyt bogatej - ale po rozgrzaniu taka mieszanka powoduje trudny zapłon. Tu też wchodzą w grę świece - dlatego trudno jest tak od strzała trafić co i jak ..  ale spróbuj mały test .. Jeśli to możliwe teraz Red_icon_smile .. zagrzej i pokręć .. jak wystąpi to o czym piszesz to .. to drugi raz zakręć ale MINIMALNIE odkręć manetkę gazu i zobacz czy zapali od razu czy już w ogóle zrobi się mission immposible Red_icon_smile ..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-11, 01:47 PM przez A.S..)
2015-12-11, 01:39 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#33
RE: Luzy zaworowe RN09
" NO też do tego doszedłem przed chwilą Red_icon_smile "
No i super Red_icon_smile czyli jednak nie wszystkie prawda ? Red_icon_smile
Nie dziwie się że badają bo tor to inna bajka ,tam się liczy każdy detal każdy setka mm ,jeśli mówimy o zawodowcach ,w Moto GP im nawet hydraulika za wolna i nie precyzyjna ,stosują pneumatyczne popychacze , my raczej się skupiamy na tym co przyziemne dla średniego Kowalskiego Red_icon_smile

Sorki za OT ale myślę ,że może kiedyś się komuś przydać gdyż tyczy się luzów zaworowych Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-11, 01:57 PM przez żaba.)
2015-12-11, 01:50 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#34
RE: Luzy zaworowe RN09
Jak najbardziej żaden OT .. i myślę że stąd się biorą te całe problemy kiedy ktoś pisze że Suziki to jest mega a Kawasaki to be .. A w Suzuki czy Yamasze zastosowane materiały np. powodują że luzy się zmniejszają a w Kawasaki czy Hondzie np. powoduje to że luzy się zwiększają podczas nagrzewania .. Do tego dostosowane są pozostałe "klocki" układanki i sam pisałem że Kawasaki ma problem z zaworami .. a to wcale nie musi być problem tylko konstrukcja silnika i materiały użyte do danych parametrów pracy ( moc/obroty) powodują to czy tamto ..  
Teraz najważniejsze to sprawdzić jak jest w naszych kamertonach Red_icon_smile !

A różnice są ogromne - nawet w samym kształcie zaworów - ostatnio oglądałem zawór z ZX-6 2009 i R6 2007 ... Zawory z Kawasaki wyglądały jak szpilki czy miniaturki przy zaworach z R6 ..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-11, 02:04 PM przez A.S..)
2015-12-11, 02:01 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#35
RE: Luzy zaworowe RN09
Z informacji jakie przeczytałem wynika ,że w stajni Yamaha podajże ,Yamaha XJ 600 Diversion ma właśnie powiększające się luzy ,o tym modelu wiadomo ,reszta normalnie ,ale głowy nie daje Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2015-12-11, 02:08 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
griosek Offline
ninja
****

Warszawa
zx10r

Liczba postów: 796
Dołączył: Apr 2012
Reputacja: 0
#36
RE: Luzy zaworowe RN09
Teraz przynajmniej rozumiem dlaczego w mojej kawie nie było słychać zaworów przed regulacją, a teraz je delikatnie słyszę Red_icon_cheesygrin...

2015-12-11, 02:09 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#37
RE: Luzy zaworowe RN09
No co do Kawasaki ZX-10 to dam się pokroić Red_icon_smile ..
Ale tak na serio .. to jeśli w RN22 się kasują to dobrze bo mi tak akurat pasują płytki że ma być 0.25 na max a ja mam idealnie wszystkie zawory na 0.26 jak poprzekładam płytki .. a na ssących 0.22 na 0.21 jakie ma być na max .. więc super Red_icon_smile .. dosłownie 3 płytki mi nie spasowały Red_icon_smile .. 6 muszę kupić >> 180-tek ..
2015-12-11, 02:51 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#38
RE: Luzy zaworowe RN09
As ma rację. Części wykonane są z materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej. Trzonek pod wpływem temperatury się wydłuża więc i luz się zmniejsza. Po to ustawiasz luz na zimno, żeby po nagrzaniu go nie było. Red_icon_wink
2015-12-13, 12:44 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#39
RE: Luzy zaworowe RN09
Mawers ale właśnie AS twierdził odwrotnie na początku Red_icon_smile chyba nie czytałeś wszystkiego ,teraz już wszystko wyjaśnione Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2015-12-13, 01:01 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Mawers Totem Offline
Banned




Liczba postów: 296
Dołączył: Jun 2015
#40
RE: Luzy zaworowe RN09
Chochlik się wdarł. Już nie wiem co kto pisał. Może być też tak, że aluminium ma lepszą rozszerzalność cieplną niż stal i głowica bardziej puchnie niż trzonki. To by tłumaczyło większy luz zaworowy. Każdy ma trochę racji.
2015-12-13, 04:47 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->