Płukanie silnika
Autor Wiadomość
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#41
RE: Płukanie silnika
Sie ma chopacy Red_icon_cheesygrin
Temat na dziś:
... wymiana oleju w KTM RC8R (bo w R1 już wymieniony) przebiegała jak w poniższym filmiku - kręcone telefonem z lewej ręki, a prawa pracowała.
Moje wnioski:
  1. jak wymieniałem olej w R1, to na zimny silnik wlałem płukanke, 10 min. pracy i spuściłem olej.
    W RC8 najpierw silnik nagrzałem, a później wlałem płukankę.
    Jaka różnica? Moim zdaniem diametralna, bo z KTMa leciał olej jak woda, a z R1 olej jak olej, czyli na tej podstawie śmiem twierdzić, że KTM został dokładniej wypłukany.
  2. Od chwili spuszczenia oleju przez ok. godzinę przechylałem moto na stojakach do przodu, do tyłu, na stopkę boczną i jeszcze raz stojaki ... W efekcie tych kombinacji alpejskich z silnika ściekło dodatkowo max 100 ml oleju.
    I teraz to, co wywołało tak duże kontrowersje ... odpaliłem silnik bez oleju Red_icon_mad2 Pomijając już ten fakt, czy korba wyszła bokiem i czy panewki poobracało, zobaczcie, ile jeszcze wypluł z siebie. mieszanki oleju i płukanki - szacuję ok. 150 ml + to, co jeszcze ściekło. W R1 było tego z 2x tyle.
  3. Dodatkowo zastanówcie się nad pytaniem Koczisa ... skoro tyle starego oleju z płukanką zostaje w silniku, to w rzeczywistości jakie parametry ma nowy olej w silniku?
Oto przebieg sobotniej wymiany oleju:




Edit ...
... Arek, OK, nie rozwijam więcej tematu.
Ty wiesz to, co wszyscy wiedzą i ja taż, ale czasem tak mam, że muszę sprawdzić to i owo, bo bym usnąć nie mógł.
Czasem przez to, coś mądrego wymyślę, czasem spierdzelę tak, że nie ma co zbierać Red_icon_rolleyes

Korba nie wyleciała bokiem, panewki sie nie wytopiły więc ...
Niech każdy robi jak uważa za słuszne, a ja do "złego" nikogo nie namawiam Red_icon_smoke
Czy mnie za to zjedziecie na funty ... szczerze mówiąc to nie mój problem Red_icon_cool
Czy takie odpalenie kilkusekundowe niszczy silnik ... powiem tak jak Simuś ... juz się nie wypowiadam 
Każdy ma swój mózg, więc niech trochę popracuje i wyciągnie wnioski własne.
KONIEC Red_icon_cool
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-11-19, 03:01 PM przez shogun_zag.)
2018-11-19, 02:47 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
zlyzwierz Offline
Młody
**

EPJ
SV1000S->RN19

Liczba postów: 45
Dołączył: Nov 2018
Reputacja: 0
#42
RE: Płukanie silnika
Każde forum motocyklowe ma swój wątek-tasiemiec o olejach i oponach..
Płukanie to stosunkowo świeży temat Red_icon_smile
Mam nadzieję, że wątek nie uschnie za szybko.
Kolejny element grozy jaki trzeba obgadać, to zawór przelewowy z filtrze oleju, który puszcza "brudny" olej na panewki, kiedy ma za ciężko z tłoczeniem Red_icon_smile
2018-11-19, 03:24 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#43
RE: Płukanie silnika
Wszelkie różnice wynikają z BUDOWY pompy oleju i układu smarowania .. Jest on DIAMETRALNIE inny w R1 i RC8 ... Mniej wypluło bo pompa inna ( układ ) mniej wyleciało z miski po przechylaniu bo pewnie miska w KTM nie ma tego co kiedyś już wrzucałem ( zdjęcie ) - czyli jak zbudowana jest miska w R1 .. dla przykładu wystarczy spojrzeć na mniej kosmiczny sprzęt czyli SUZUKI >> miska stosowana w GSXR czy nawet SV zbudowana jest tak żeby cały olej i cały syf zleciał .. w R1 jest tak zbudowana żeby cały syf został Red_icon_tongue .. No a rozgrzać należy tak jak pisze w instrukcji ..

Co do reszty >> PANEWEK CIE NIE OBRÓCI, nie stopi a korba bokiem nie wyjdzie przez te 5 sekund .. tylko wiesz co zrobi ?? A no ZJEDZIE CI powierzchnię którejś panewy do "podkładu" .. I nie dziś, nie jutro .. ale będzie kiepsko kiedy uszkodzona powierzchnia powie : mam dość ..
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-11-19, 09:04 PM przez A.S..)
2018-11-19, 09:03 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
mattig93 Offline
Młody
**

Słupsk
RN12

Liczba postów: 82
Dołączył: Jun 2018
Reputacja: 0
#44
RE: Płukanie silnika
(2018-11-19, 09:03 PM)A.S. napisał(a): Wszelkie różnice wynikają z BUDOWY pompy oleju i układu smarowania .. Jest on DIAMETRALNIE inny w R1 i RC8 ... Mniej wypluło bo pompa inna ( układ ) mniej wyleciało z miski po przechylaniu bo pewnie miska w KTM nie ma tego co kiedyś już wrzucałem ( zdjęcie ) - czyli jak zbudowana jest miska w R1 .. dla przykładu wystarczy spojrzeć na mniej kosmiczny sprzęt czyli SUZUKI >> miska stosowana w GSXR czy nawet SV zbudowana jest tak żeby cały olej i cały syf zleciał .. w R1 jest tak zbudowana żeby cały syf został Red_icon_tongue .. No a rozgrzać należy tak jak pisze w instrukcji ..

Co do reszty >> PANEWEK CIE NIE OBRÓCI, nie stopi a korba bokiem nie wyjdzie przez te 5 sekund .. tylko wiesz co zrobi ?? A no ZJEDZIE CI powierzchnię którejś panewy do "podkładu" .. I nie dziś, nie jutro .. ale będzie kiepsko kiedy uszkodzona powierzchnia powie : mam dość ..

Czekaj...
Czyli sugerujesz, by zdjąć michę przy każdej zmianie oleju? Red_icon_smile
2018-11-19, 09:13 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#45
RE: Płukanie silnika
Kurcze .. no trzeba poszukać gdzie to było .. chyba w wątku o RN12 ... zdjęcie miski wrzucałem ..
Widać było jak zbudowane jest miejsce gdzie wrzucili śrubę spustową oleju ... wszystko tam widać Red_icon_wink ..

Nie popadajmy w paranoję ... Ja tak robię, bo dla mnie to nie problem a koszt uszczelki ORI to 80 zł, zamiennika 20 zł .. Masa syfu zbiera się też w koszu sprzęgłowym, sporo oliwy zostaje w okolicy wałków rozrządu .. tak że >> do dzieła Red_icon_wink ..
Ale na poważnie - dziwne to jest i chętnie bym spytał dlaczego tak to w R1 tłuką .. dlaczego w RN12 czy RN19 uszczelka wygląda jak wygląda a w RN22 już jest inna - powodując to upierdliwe uciekanie oliwy do tyłu i świecenie kontrolki poziomu oliwy .. itd.. itd .. Red_icon_wink
2018-11-19, 09:33 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#46
RE: Płukanie silnika
Arek,
Nie będę się z Tobą licytował ile silników rozebrałem i złożyłem, bo w najmniejszym stopniu nie jest to miarodajne i nic z tego nie wyniknie.
Proponuję więc doświadczenie, aby zamknąć temat.

W pierwszym lepszym motocyklu jaki Ci się trafi na warsztacie (oczywiście za zgodą Właściciela) spuszczasz olej, miskę w dół, zdejmujesz panewki, każdą opisujesz/znaczysz, fotografujesz w macro.
Ponownie montujesz je do silnika na pozycje wyjściowe, miska na miejsce, zalewasz oliwą, uruchamiasz silnik i nagrzewasz go do temperatury roboczej.
Następnie spuszczasz olej, odkręcasz filtr oleju.
W czasie do jednej godziny od spuszczenia oleju uruchamiasz silnik na 5 sekund, czyli symulujesz to, co zrobiłem i za co mnie tak krytykujesz.
Gasisz moto, miska w dół, panewki na stół i ponownie robisz fotkę każdej z nich w macro, z tego samego kąta, tego samego miejsca i przy tym samym oświetleniu.

I teraz ... jeśli na którejś z nich pojawi się choćby jedna ryska, to JA POKRYWAM KOSZTY doświadczenia (czytaj wszelkich powstałych uszkodzeń w związku z brakiem oleju w misce olejowej w przypadku j/w), a Tobie płacę po np. 200 zł za każdą rozpoczętą godzinę pracy przy doświadczeniu - żeby Ci się opłacało.
PISZĘ TO TUTAJ, NA FORUM, PRZY ŚWIADKACH w pełni zdrowia umysłowego.
Jeśli panewki po doświadczeniu będą nienaruszone, no to odwracamy kierunek należności i Ty mnie płacisz tyle, ile miał byś zarobić, a w zamian za ewentualne koszty naprawy moto ... coś Ci się wymyśli.

Zgadzasz się?
Szczegóły do ustalenia, ewentualne sposoby sprawdzenia panewek do ustalenia.
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2018-11-20, 12:14 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bystry10 Offline
Krystian
***

F J R-1
RN04 FJR1300

Liczba postów: 402
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#47
RE: Płukanie silnika
A czy po takim zabiegu (płukaniu silnika) olej w oczku pozostaje czysty na długo? Przez jaki okres czasu jest przeźroczysty i nie robi się jak "kawa z mlekiem"?
"Motocykl to znak, że jego posiadacz nie utonął w szarości życia" 
2018-11-20, 08:33 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
simon68 Offline
Wariat
*****

Oświęcim
RN22,SX450,dzik

Liczba postów: 2,646
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 9
#48
RE: Płukanie silnika
(2018-11-20, 12:14 AM)shogun_zag napisał(a): Arek,
Nie będę się z Tobą licytował ile silników rozebrałem i złożyłem, bo w najmniejszym stopniu nie jest to miarodajne i nic z tego nie wyniknie.
Proponuję więc doświadczenie, aby zamknąć temat.

W pierwszym lepszym motocyklu jaki Ci się trafi na warsztacie (oczywiście za zgodą Właściciela) spuszczasz olej, miskę w dół, zdejmujesz panewki, każdą opisujesz/znaczysz, fotografujesz w macro.
Ponownie montujesz je do silnika na pozycje wyjściowe, miska na miejsce, zalewasz oliwą, uruchamiasz silnik i nagrzewasz go do temperatury roboczej.
Następnie spuszczasz olej, odkręcasz filtr oleju.
W czasie do jednej godziny od spuszczenia oleju uruchamiasz silnik na 5 sekund, czyli symulujesz to, co zrobiłem i za co mnie tak krytykujesz.
Gasisz moto, miska w dół, panewki na stół i ponownie robisz fotkę każdej z nich w macro, z tego samego kąta, tego samego miejsca i przy tym samym oświetleniu.

I teraz ... jeśli na którejś z nich pojawi się choćby jedna ryska, to JA POKRYWAM KOSZTY doświadczenia (czytaj wszelkich powstałych uszkodzeń w związku z brakiem oleju w misce olejowej w przypadku j/w), a Tobie płacę po np. 200 zł za każdą rozpoczętą godzinę pracy przy doświadczeniu - żeby Ci się opłacało.
PISZĘ TO TUTAJ, NA FORUM, PRZY ŚWIADKACH w pełni zdrowia umysłowego.
Jeśli panewki po doświadczeniu będą nienaruszone, no to odwracamy kierunek należności i Ty mnie płacisz tyle, ile miał byś zarobić, a w zamian za ewentualne koszty naprawy moto ... coś Ci się wymyśli.

Zgadzasz się?
Szczegóły do ustalenia, ewentualne sposoby sprawdzenia panewek do ustalenia.
to ja się wypowiem w tym temacie....
ale całkiem inaczej... przyjmuje zakłady
ja stawiam 
500 PLN na AS-a - tzn że panewka dostanie po dupie....

szybkie drogi są dla szybkich motocykli, szybkie zakręty dla szybkich motocyklistów....
na chuj koni kupa jak kierowca dupa.........
GAZU PIZDO..........

2018-11-20, 09:22 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#49
RE: Płukanie silnika
Piotruś .. nie ma takiej opcji żebym to zrobił na silniku kogokolwiek ..
Piszesz mi że nie chcesz się licytować na ilość składanych silników w motocyklach po czym piszesz to co napisałeś ?? Ty zdajesz sobie sprawę ile to jest pracy i jakie to są koszta ?
Piszesz że składałeś silniki .. to napisz mi jeszcze jakie części obejmuje taka operacja w silniku RN22 ..
Panewki, uszczelki tak ?
To że ktoś, gdzieś zrobi jakiś test na silniku jakimś tam i uzna że wszystko jest OK .. to nie znaczy że silnik w nowoczesnym japońskim motocyklu sportowym zniesie to dokładnie tak samo ..
Poza tym .. przecież możesz sam taki test zrobić na swoim motocyklu ... masz praktykę w silnikach to przecież to chwila moment .. rozbierz .. porób zdjęcia, zobaczysz przy okazji w jakim jest stanie .. i baw się dalej Red_icon_wink ...
Ja proponuję mniej karkołomny test >> wystarczy wkręcić czujnik ciśnienia oliwy, włączyć nagrywanie i zapalić po nocy czy kilku nocach nawet .. zobaczymy po jakim czasie od zapłonu pojawi się w układzie ciśnienie .. jeśli po 5 czy więcej sekundach to faktycznie >> olej w silniku jest zbędny .. se jest to se jest ... a jak go zabraknie to zabraknie, i taki nic się nie dzieje .. Spokojnie można więc lać słonecznikowy a nie jakieś udziwnione Motule, Liqui czy Penrite ..
W ten sposób możesz bez problemu porównać metodę wymiany oleju z odpalaniem bez filtra .. Poskładaj wszystko >> zapal i zobacz po jakim czasie pojawi się ciśnienie w układzie kiedy wymienisz w ten sposób .. Proste porównanie .. I TAKIE ma sens bo o tym czy silnik w motocyklu ma pracować z olejem czy bez to niema sensu pisać bo to Świat się śmieje Red_icon_sad ..
I na koniec >> JA CIĘ NIE KRYTYKUJE !!! Rób Pan se co Pan chcesz .. tylko obawiam się o innych którzy poczytają takie rewelacje i będą odpalać motóry bez oliwy ... więc chce jak najdobitniej napisać ŻE TO JEST PROSTA DROGA DO ZNISZCZENIA SILNIKA .. i wcale nie musi być tak że od razu po wymianie .. tylko kilka, kilkaset kilometrów później kiedy nadjedzona panewka powie pa, pa Red_icon_sad .... Bo ludzie leją różne oleje, te oleje różnie się zużywają w zależności od temperatury, wilgotności czy sposobu jazdy .. i dobry olej dłużej przytrzyma film - nóż widelec moto przetrwa takie zabawy .. a inny może ( np. nie wiem jakiś Castrol albo 300V po 10.000 km jazdy na co dzień) nie dać rady .. i jebudu gotowe ..
Masz proste porównanie .. kolejne >> pokryj ręce Motulem czy Castrolem .. wytrzyj szmatą dokładnie - a potem uwal ręce w LM albo Motorex i wytrzyj szmatą starannie .. sam się przekonasz nie musząc wierzyć na słowo (czyli w opisywane sytuacje które mnie spotkały) co znaczy olej a olej ..
Oczywiście można wyśmiać wszystko .. zanegować wszystko .. tylko kiedy widzi się jak zbudowany jest układ smarowania i jakie są tam porobione wnyki żeby utrzymać jak najwięcej OLIWY w układzie >> PO ZGASZENIU silnika .. to człowiek aż ma dość kiedy musi udowadniać wyższość pracy z oliwą nad pracą silnika bez smarowania..
Odkręcał ktoś kiedyś filtr oleju w którym NIE BYŁO OLEJU ??!?!? Kto rozkręcał silnik z którego wyjebał WSZYSTKO co było możliwe i rozkręcając go na stole NIE UJEBAŁ się po łokcie MASAKRYCZNĄ ilością oliwy która ciągle i ciągle i ciągle wypływa z kolejnych kanałów magistrali ??
To wszystko jest po to żeby uniknąć suchego rozruchu ... bo gdyby silniki nie musiały przestawać pracować to byłyby WIECZNE ! Olej powoduje że zużycie jest marginalne >> jego OBECNOŚĆ i to pod danym ciśnieniem Red_icon_smile ..
2018-11-20, 06:39 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#50
RE: Płukanie silnika
(2018-11-20, 09:22 AM)simon68 napisał(a): ja stawiam 
500 PLN na AS-a - tzn że panewka dostanie po dupie....

OK, przyjmuje Red_icon_smile

Areczku, dla czego Ty masz rozbierać i operować przy całym przedsięwzięciu?
No bo gdybym ja to zrobił, to mógł byś nie wierzyć, a tak, to ...  Red_icon_smoke

Jeśli napisze, że przez 5 sekund na wolnych obrotach silnika,  panewki nawet się nie kapną, że nie mają oleju, no to ... "uwierzysz mi na słowo"? Nie Red_icon_cheesygrin

I dla tego dokąd w ten sposób nie załatwi sie tematu, no to będa wciąż dyskusje j/w
Propozycja j/w nadal aktualna, moje zobowiązanie finansowe też.

@Bystry
Olej jest czysty zaraz po zalaniu, przed uruchomieniem silnika Red_icon_cheesygrin
Tak w zeszłym roku wyglądał u mnie olej w szkiełku przed wymianą:
[Obrazek: c78915d5add6979dmed.jpg]

A tak po płukance, wymianie oleju, uruchomieniu silnika i przemieszaniu wszystkiego, co sie w nim znajdowało Red_icon_shame 
[Obrazek: 3291c99b238738c9med.jpg]
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-11-20, 09:39 PM przez shogun_zag.)
2018-11-20, 09:18 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bystry10 Offline
Krystian
***

F J R-1
RN04 FJR1300

Liczba postów: 402
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#51
RE: Płukanie silnika
@Bystry
Olej jest czysty zaraz po zalaniu, przed uruchomieniem silnika Red_icon_cheesygrin
Tak w zeszłym roku wyglądał u mnie olej w szkiełku przed wymianą:
[Obrazek: c78915d5add6979dmed.jpg]

A tak po płukance, wymianie oleju, uruchomieniu silnika i przemieszaniu wszystkiego, co sie w nim znajdowało Red_icon_shame 
[Obrazek: 3291c99b238738c9med.jpg]

Ciekawi mnie jedno- Jak długo olej pozostanie czysty? Czy po kilkudziesięciu kilometrach znowu będzie "kawa z mlekiem"? czy przez następne wymiany pozostanie przez jakiś czas taki przeźroczysty? 
Shogun- daj znać jak to się zachowuje po tej płukance  Red_icon_cheesygrin Jak długo pozostaje ten efekt czystego oleju w "oczku"  Red_icon_smile 
Aż miło spojrzeć w oczko na taki czyściutki i przeźroczysty olej w silniku  Red_icon_banana Dzięki za fotki  Red_icon_smoke
"Motocykl to znak, że jego posiadacz nie utonął w szarości życia" 
2018-11-20, 09:57 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#52
RE: Płukanie silnika
Ktoś powiedział coś o dupie tu... i o racji że każdy ma swoją.. ale Topie Szogunie  Red_icon_smoke   motura na wymianę oleju nie dam... kocham Cię .. ale nie dam.. bo bez oleju po osiedlu latasz  Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown
2018-11-20, 10:04 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#53
RE: Płukanie silnika
Jaki czyściutki?! Po uruchomieniu silnika zaraz się zaczerwienił Red_icon_cry
Teraz mam czyściutki ... łooo, taki Red_icon_cheesygrin
Tu masz cały opis
[Obrazek: 1e6807b19e37e690.jpg]
Widzisz różnicę?  Red_icon_cool
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2018-11-20, 10:09 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
simon68 Offline
Wariat
*****

Oświęcim
RN22,SX450,dzik

Liczba postów: 2,646
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 9
#54
RE: Płukanie silnika
(2018-11-20, 10:04 PM)romuald napisał(a): Ktoś powiedział coś o dupie tu... i o racji że każdy ma swoją.. ale Topie Szogunie  Red_icon_smoke   motura na wymianę oleju nie dam... kocham Cię .. ale nie dam.. bo bez oleju po osiedlu latasz  Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown

Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin

szybkie drogi są dla szybkich motocykli, szybkie zakręty dla szybkich motocyklistów....
na chuj koni kupa jak kierowca dupa.........
GAZU PIZDO..........

2018-11-20, 10:14 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bystry10 Offline
Krystian
***

F J R-1
RN04 FJR1300

Liczba postów: 402
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#55
RE: Płukanie silnika
Może mnie ktoś teraz shejtuje ale powiem Wam,że miałem ostatnio okazję mieć do czynienia z 2 olejami- jeden motul 300Va drugi Yamalube 4R. Wlałem je do takich samych pojemników przeźroczystych po czym przechylając je (pojemniki) na bok i do pionu widać gołym okiem i naprawdę bardzo wyraźnie, że Motul spłynął z ścianki pojemnika jak woda a Yamalube trzymał się jeszcze przez długi czas na ściance tegoż pojemnika!!! 
Wynika z tego ,że olej olejowi nie równy i ,że zarówno Shogun jak i A.S ma swoją rację! (to tylko mój tok myślenia)
Według mnie  jeśli jest zalany dobrej jakości olej to film olejowy pozostaje jeszcze przez jakiś czas na elementach i podzespołach silnika i nic nie powinno się stać po odpaleniu silnika na te 5 sec. Producent silników i olejów przewidział ,ze po dopaleniu , silnik może pracować przez pierwsze chwile bez oleju i zanim olej dotrze do tych elementów to przez tą krótką chwilę film olejowy powinien zadziałać! 
To tylko takie rozumowanie na mój prosty chłopski rozum więc proszę o wyrozumiałość  Red_icon_cheesygrin
"Motocykl to znak, że jego posiadacz nie utonął w szarości życia" 
2018-11-20, 10:21 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#56
RE: Płukanie silnika
wychodzę stąd i nie wiem kiedy wrócę
2018-11-20, 10:24 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
simon68 Offline
Wariat
*****

Oświęcim
RN22,SX450,dzik

Liczba postów: 2,646
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 9
#57
RE: Płukanie silnika
mylicie film olejowy z obecnością oleju !!!!!!!!!!!!

szybkie drogi są dla szybkich motocykli, szybkie zakręty dla szybkich motocyklistów....
na chuj koni kupa jak kierowca dupa.........
GAZU PIZDO..........

2018-11-20, 10:26 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bystry10 Offline
Krystian
***

F J R-1
RN04 FJR1300

Liczba postów: 402
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#58
RE: Płukanie silnika
(2018-11-20, 10:26 PM)simon68 napisał(a): mylicie film olejowy z obecnością oleju !!!!!!!!!!!!

W tym momencie przypomniałem sobie reklamę oleju Castrol Magnatec  Red_icon_cheesygrin Tam też twierdzą ,że przez pierwsze chwile po odpaleniu silnika działa film olejowy który przywiera do elementów silnika i podczas odpalenia nie dopuszcza do tarcia elementów silnika na "sucho" zanim pompa poda olej na poszczególne elementy silnika  Red_icon_cheesygrin
"Motocykl to znak, że jego posiadacz nie utonął w szarości życia" 
2018-11-20, 10:35 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
shogun_zag Offline
Geriatric Team
*****

Sosnowiec
motóry 1 i pół

Liczba postów: 2,017
Dołączył: Nov 2016
Reputacja: 2
#59
RE: Płukanie silnika
(2018-11-20, 10:04 PM)romuald napisał(a): Ktoś powiedział coś o dupie tu... i o racji że każdy ma swoją.. ale Topie Szogunie  Red_icon_smoke   motura na wymianę oleju nie dam... kocham Cię .. ale nie dam.. bo bez oleju po osiedlu latasz  Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown Red_icon_wfrown
 
I tutaj Panowie macie rzeczowy przykład na to, w jaki sposób powstają plotki Red_icon_thinking 
Jedna baba (co ma na imię Romuald) nie doczytała, powtórzyła drugiej babie, druga se jeszcze coś tam dołoży i gotowe, poszło w eter.
Aż Simusia rozbawiłeś Red_icon_cheesygrin
Ciekawe, czy Cię będzie stać na wyprostowanie sprawy

(2018-11-20, 10:35 PM)bystry10 napisał(a):
(2018-11-20, 10:26 PM)simon68 napisał(a): mylicie film olejowy z obecnością oleju !!!!!!!!!!!!

W tym momencie przypomniałem sobie reklamę oleju Castrol Magnatec  Tam też twierdzą ,że przez pierwsze chwile po odpaleniu silnika działa film olejowy który przywiera do elementów silnika i podczas odpalenia nie dopuszcza do tarcia elementów silnika na "sucho" zanim pompa poda olej na poszczególne elementy silnika 

Krystian, szkoda pisania, nie wytłumaczysz, nie przekonasz!!!
Do ludzi najbardziej wiedza dociera przez ... pieniądze, a jak je jeszcze stracą, to będą pamiętać Red_icon_smoke

Owszem, są duże silniki, które są idiotoodporne (ale nie na mnie, bo se z nimi radziłem Red_icon_tongue2 ), gdzie jeśli nie masz w układzie ciśnienia min. 0,2 MPa, to przekaźnik w nie da Ci zasilania na rozrusznik i go nie uruchomisz. A żeby to ciśnienie wytworzyć to ręcznie załącza się pompę wstępnego olejenia układu. Tylko w tych silnikach wysokość pomiędzy miską olejową, a głowicą wynosi ok. 3 metrów, a tłoki są jak beczki 200 litrowe.

W takiej popierdółce jakie mają nasze R1 ... no to wybaczcie
======================
Pozdrawiam
Piotrek  Red_icon_smoke
2018-11-21, 09:40 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#60
RE: Płukanie silnika
Czyli podsumowując ..
- Warto wypluć z pompy to co w niej zostało, to co zostało w smoku, chłodnicy oleju >> ALE, ja polecam rozrusznik Red_icon_wink .. Wystarczy odpiąć pompę paliwa, czujnik położenia wału czy cokolwiek co pozwala kręcić te 2 - 3 sekundy rozrusznikiem, bo i tak zbiornik macie w górze zaglądając do filtra powietrza .. a ewentualne błędy skasować z poziomu licznika ..
- Warto przechylić motocykl na lewo ( R1 ) żeby ściekło to wszystko co zostaje w misce przez taką a nie inną jej konstrukcję ..
- WARTO używać płukanek > ale zgodnie z instrukcją > czyli rozgrzać silnik przed wlaniem jej, potem z 15 minut na wolnych i zlewamy ... Na pytanie : co z reszta płukanki >> producent odpowiada >> ODPAROWUJE Red_icon_wink .. nie wiem, nie znam się i akurat LM jest mocno średnio skutecznym środkiem ( w porównaniu z innymi tego typu - źródło : TEST W TVN TURBO ) więc bez przesady > silnika nie rozpuści, a jeśli ktoś boi się że coś się rozszczelni, to warto napisać że jak silnik chodzi na samym KICIE Red_icon_wink no to lepiej żeby wyszło od razu co już umarło wcześniej ...

Co do reszty nie wdaję się już w dyskusję - ja się bawię silnikami żeby je naprawiać a nie niszczyć, nie porównuje silników z tłokami jak beczki kręcących się tyle co maszynka do mięsa z tymi które napierdalają po 14.0000 obrotów na minutę do tego zminiaturyzowanych i odelżonych jak tylko się da i gdzie wszystko jest max delikatne i spasowane w tysięcznych częściach milimetra, nie podejmuję się prób takich jak wyżej kiedy za same śruby plastyczne do korb trzeba dać 500 zł ( dwa komplety ) i gdzie składanie silnika i rozkładanie go to za jednym razem kilka-kilkanaście godzin mycia, czyszczenia powierzchni, zdrapywania renzosila .. rozbierania rozrządu - łańcuch, wałki, mostki, szklanki... męczarni z uszczelką dekla rozrządu i jej uszczelnieniem, rozbierania całego sprzęgła, odkręcania pneumatem śrub które są kurwa jak z plasteliny i zasadniczo JEDNORAZOWE ( a choćby śruba kosza sprzęgłowego w RN22 to jedyne 260 zł ) .. rozbieranie magneta, już nie mówiąc o wyjmowaniu i wkładaniu silnika do ramy, podpinaniu całej instalacji, układu chłodzenia - napełnianie i odwrotnie.. wszędzie ciągle masa oleju i płynu chłodniczego, itd... itd... to jest operacja którą trzeba wykonać z konieczności a nie dla zabawy żeby udowodnić że silnik NIE MOŻE pracować bez ciśnienia oleju ..
Ktoś kto tego nie robił no to faktycznie .. co tam taka pierdoła .. odkręcić, zobaczyć, poskręcać i znowu zapalić, potem odkręcić i se zobaczyć i potem znowu poskładać i w ramę.. no, no .. minuta OSIEM .. OMG !!!!! Na pewno jest MASA chętnych .. widzę LAS rąk w górze Red_icon_wink ..
2018-11-21, 11:12 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->