Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Autor Wiadomość
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#1
Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Witajcie.

Pewna część z Was ma to już za sobą, inni jak ja mimo ponad 21lat na moto, z czego 12 na sportach nigdy na torze nie jeździłem.
Jeśli macie chwilę to podzielcie się jak przygotować się do pierwszego dnia na torze.
Mam na myśli obiekt wielkości Poznania, nie kartingi jak Radom.

Tylko przy przelewaniu do neta Waszej wiedzy napiszcie to co faktycznie jest konieczne, bo może okazać się, że po jednym dniu "zawodnik" uzna, że więcej się nie pojawi, więc uwagi typu: kupno kocy, busa itp. raczej nie wchodzi w grę Red_icon_cheesygrin
Co innego jak się spodoba hehehehe ale to temat innego wątku.
Napiszcie, czy łapać się za najszybszym, czy jechać swoim tempem, ale wtedy nie podpatrzymy linii przejazdu bardziej doświadczonych. Czy pałować do odciny na każdym biegu, czy skupiać się na innych aspektach jak np. hamowanie.
Właśnie, kiedy hamować, kiedy dodawać gazu itp. Pamiętając, że piszecie dla laika, który będzie miał swój pierwszy raz.


Dodatkowo przy opisie podajcie jakie były Wasze czasy podczas pierwszych jazd na danym torze, aby wiedzieć co będzie ok, a co obciachem i lepiej przemilczeć hehehehehe

Dzięki.
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2020-05-21, 08:36 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#2
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
(2020-05-21, 08:36 PM)Koczis napisał(a): Dodatkowo przy opisie podajcie jakie były Wasze czasy podczas pierwszych jazd na danym torze, aby wiedzieć co będzie ok, a co obciachem i lepiej przemilczeć hehehehehe

Dzięki.

Kuba nie będę się wypowiadał (zbyt małe doświadczenie ) , są lepsi i pewnie wiele pomogą Red_icon_wink
Jedyne co mogę Ci doradzić od siebie, nie przejmuj się czasami, nie zwracaj na to uwagi. Jedziesz pierwszy raz......, baw się dobrze i ciesz się jazdą..... Red_icon_wink Od dawna chciałeś jechać na tor, odkąd pamiętam temat na forum Red_icon_wink
Czas możesz sobie sprawdzić na koniec by mieć odniesienie w przyszłości , jak Cię to wkręci, a wkręci........ Red_icon_cheesygrin
Dobrej zabawy Red_icon_smile
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2020-05-21, 08:56 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#3
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Mariusz, a kto mówi że ja jadę heheheh Wątek jest dla każdego kto jeszcze nie był Red_icon_cheesygrin
Choć serio baaaardzo bym chciał zrobić kilka kółek po Poznaniu, choćby dla tego aby zobaczyć ten tor z drugiej strony i móc na stare lata powiedzieć, że "wasz dziadek......"
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2020-05-21, 08:59 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#4
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Na moje oko Kubuś pisanie tu o torowaniu to takie troche śmieszne zadanie  Red_icon_smile Jeżeli ktoś chce i szuka przygody z torem to nie ma innej drogi jak opłacenie dnia (jeden mało) dwóch dni na torze i jazda. W CRmoto jeździ w różnych grupach instruktor po to by podpatrywać pozycje i nitke.  Po pierwszym dniu jazdy wieczorem przy kolacji lepsi szybsi koledzy mówią co robisz źle i jak to poprawić, siadasz na motocykl i uczą cię pozycji ( ręka noga głowa dupa) .Następnego ranka wszystko to jeszcze masz w głowie i starasz się jechać według wskazówek  Red_icon_cheesygrin Więc trzeba być na torze, jeździć z lepszymi rozmawiać i od razu stosować u siebie  Red_icon_smile Pisanie tu o torowaniu nikogo niczego nie nauczy  Red_icon_no  W tym wypadku myślę że trzeba przejść do części praktycznej od razu   Red_icon_banana 

Do zobaczenia na torze ......
2020-05-21, 09:57 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#5
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Romuś masz rację, że najlepiej uczyć się podczas jazdy, ale warto wcześniej posłuchać kilku cennych uwag.
Coś jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=FD7Y6cGUdmw
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2020-05-21, 10:52 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
simon68 Offline
Wariat
*****

Oświęcim
RN22,SX450,dzik

Liczba postów: 2,642
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 9
#6
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
(2020-05-21, 10:52 PM)Koczis napisał(a): Romuś masz rację, że najlepiej uczyć się podczas jazdy, ale warto wcześniej posłuchać kilku cennych uwag.
Coś jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=FD7Y6cGUdmw

problem w tym taki, że jak wjedziesz na tor pierwszy raz i tak zapomnisz wszystkim co gdzie kolwiek słyszałeś....
ja mam tylko jedną radę na tor....
TAŚMA KLEJĄCA Grześ wie o co chodzi  Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin Red_icon_cheesygrin

szybkie drogi są dla szybkich motocykli, szybkie zakręty dla szybkich motocyklistów....
na chuj koni kupa jak kierowca dupa.........
GAZU PIZDO..........

2020-05-22, 06:12 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Grzegorz86 Offline
Wariat
*****

Wrocław
RN12

Liczba postów: 1,216
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 2
#7
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Przede wszystkim polecam zabrać się z kimś bardziej doświadczonym i nie na kołach. Wynająć przyczepkę lub dogadać się z kimś aby zabrał nam moto. Reszta to tylko udogodnienia które można z czasem dokupić. Na początku można jechać samemu po nitce toru ale z doświadczenia wiem, że warto się za kimś złapać, kto nas wyprzedzi, raz utrzymasz się jeden zakręt innym razem może całe kółko. W grupie D u CRMoto można dogadać się z instruktorem i on poprowadzi kilka kółek. I jak ktoś ma blokadę jak ja na początku i jedzie na 20/30% tak jak Szymon pisał też polecam taśmę z miejsca kilka a nawet kilkanaście sekund urwane Red_icon_cheesygrin


Załączone pliki Obrazki
   
2020-05-22, 09:34 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#8
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Pisać można by strony ale Romek wie jak jest więc prawdę wrzucił .... reszta nie ma sensu
Ja mogę tylko dodać że :
Tor typu Poznań czy Silesia to zły pomysł na naukę podstaw i pierwszą wizytę na torze ..
Nauka ma to do siebie że dobrze zaczynać od podstaw ... nikt nie trenuje na maraton od razu biegnąc 43 km, nikt nie uczy się pływać do razu skacząc do olimpijskiego ... i każdy to rozumie ( szczególnie po pierwszym przebiegniętym kilometrze Red_icon_tongue ) ale za to na TOR gdzie można sobie zrobić poważne kuku to TŁUMY się pchają i to od razu najlepiej na Slovakię ... dziwne ..

Ale do sedna >> Jeśli ktoś zaczyna jak należy i ma za sobą spore doświadczenie na kartingach to wie co mu potrzebne na torze czy małym czy dużym ...

Jeśli jednak ktoś się upiera ... to sama jazda ( na dużym obiekcie - oprócz totalnej podstawy czyli nauki nitki na pamięć ) zaczyna się od nauki składania, hamowania, przyspieszania i ogólnie oswojenia z zachowaniem motocykla .. dopiero SPORO później wchodzą tematy jak linia, punkty, czy nie daj Boże chęci utrzymania się za kimś szybszym - które co bardziej ambitnym zawsze kończą się w żwirze Red_icon_sad .. Do tego dochodzą zasady zachowania na torze .. oswojenie z innymi ( szybszymi ale i wolniejszymi ) .. bo to wszystko właśnie składa się na bezpieczny i szczęśliwy koniec dnia ..

ALE >>>> to co napisałem tyczy się kogoś kogo celem jest szybka jazda i chce pewnego dnia założyć opaskę z grupą A .. jeśli podejdziemy do tematu na luzie i na zasadzie przygody z torem jako fajnego pikniku i spotkania ze znajomymi tudzież urlopu chwilowego... to zawsze jest ryzyko, ale w grupach C i D jest na tyle spokojnie i bezpiecznie że z odrobiną rozsądku można polatać bez stresu .. nawet slajderami nie dotykać a i tak 1000 RAZY LEPIEJ wykorzystać moto niż na drodze nawijając kolejne tysiące .. i wynieść z tej przygody 1000 razy więcej niż z 30 tras Zakopane-Gdańsk ..

Z perspektywy czasu jeśli chodzi o zaplecze totalne podstawy to :
- opony ( NIE TURYSTYCZNE ) chociaż jakieś Supercorsy SP czy S22 etc.
- stojaki ( 220 )
- koce ( 700 )
- laminaty ( 700 najtańsze z Pokolpastu )
- krzesełko + stolik ( 200 zł )
- kanister + słonik ( 100 zł )
- przedłużacz ( 30 - 50 metrów ) - nie wiem Red_icon_wink
- pompka ( taka nożna ) + miernik ciśnienia w oponach 100 zł ??
- hak w aucie + przyczepka z tego czy innego źródła bo wracania na kołach po torowaniu to zwyczajnie głupota ...
- Narzędzia to raczej nie, zawsze jest ktoś na torze co ma na busie warsztat Red_icon_wink ....
I tyle ... JAKIE TO KOSZTY ?? 2000 zł na wypasie ? Opon nie liczę bo w sportach powinny być opony jak wyżej nie takie z GS500 .. a wygoda i święty spokój odbija się w postępach ..
2020-05-22, 09:51 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Grzegorz86 Offline
Wariat
*****

Wrocław
RN12

Liczba postów: 1,216
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 2
#9
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
(2020-05-22, 09:51 AM)A.S. napisał(a): Z perspektywy czasu jeśli chodzi o zaplecze totalne podstawy to :
- opony ( NIE TURYSTYCZNE ) chociaż jakieś Supercorsy SP czy S22 etc.
- stojaki ( 220 )
- koce ( 700 )
- laminaty ( 700 najtańsze z Pokolpastu )
- krzesełko + stolik ( 200 zł )
- kanister + słonik ( 100 zł )
- przedłużacz ( 30 - 50 metrów ) - nie wiem Red_icon_wink
- pompka ( taka nożna ) + miernik ciśnienia w oponach 100 zł ??
- hak w aucie + przyczepka z tego czy innego źródła bo wracania na kołach po torowaniu to zwyczajnie głupota ...  
- Narzędzia to raczej nie, zawsze jest ktoś na torze co ma na busie warsztat Red_icon_wink  ....
I tyle ... JAKIE TO KOSZTY ??  2000 zł na wypasie ? Opon nie liczę bo w sportach powinny być opony jak wyżej nie takie z GS500 .. a wygoda i święty spokój odbija się w postępach ..

Dlatego pisałem, że warto się z kimś zabrać bo część z tych rzeczy można współdzielić. Jak ktoś faktycznie tylko chce zobaczyć i ewentualnie na następny raz kupic.
2020-05-22, 12:33 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#10
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
jedziemy teraz na Poznań 22 / 23 czerwiec jak który chce mam 3miejsca dla moto i 2 kierowników, jadę z nad morza przez Miastko Szczecinek itd.... chętnie użyczę kocy smaru łańcucha i co tam będzie trzeba .... ja zawsze mniej gadałem więcej robiłem....
Kubuś tobie też radzę mniej pisać więcej działać bo za chwile następne 20 lat minie Red_icon_smile wnuki będą biegać a z opowieści zostaną Zloty i wieczorne latanie po Wawie  Red_icon_smile
2020-05-22, 01:56 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Grzegorz86 Offline
Wariat
*****

Wrocław
RN12

Liczba postów: 1,216
Dołączył: Aug 2015
Reputacja: 2
#11
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Jak wyżej, ja mam miejsce dla jednej osoby Red_icon_smile
2020-05-22, 04:23 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Zygi Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 461
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#12
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Każdy z nich ma rację.

Ja na starej kawie też goniłem i za chooya nie chciałem dać się wyprzedzić na pixersring. Zapomnisz o tym co tu się wypunktuje o czym pisał simon68.
Starałem się jechać na tyle szybko na ile umiałem i nie myślałem o tym jak wrócę. A w razie gleby jak się dostać do domu 80km dalej?
Nikt nikogo tutaj na sucho nie nauczy, nie pomoże oglądanie filmików z YT bo się podczas jazdy o tym nie pamięta jeśli zagrają emocje.

Może w czerwcu podjadę do Was piątkę przybić jak się roboty nie narobi za dużo.
2020-05-22, 07:56 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#13
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Zygmunt zawsze grają emocje i to z hukiem grają  Red_icon_cheesygrin  ... na Silesi wyjebał ja orła set połamal i nie tylko  Red_icon_banana  jak wrócić do domu na kołach po takiej przygodzie ? no NiHuJa nie da rady ...  chyba że kto  będzie się ino kulał tak by tak  Red_icon_cheesygrin na kwadratowo  Red_icon_cheesygrin ... ja tak nie lubie  Red_icon_smile wykorzystuję tor jak tylko potrafię i to że nie ma na nim skrzyżowań, drzew, przepustów i nikt w twoją stronę nie będzie jechał !!!! .. to jest PIĘKNE  Icon_rock nie zrozumie kto nie spróbuje  Red_icon_angrydbl ...
2020-05-22, 08:47 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamool Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 445
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 1
#14
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Jeśli to na być pierwszy wyjazd na tor to żadne forumowe mądrości nic nie pomogą Red_icon_smile Przy pierwszym kółku zapomnisz o wszystkim. Pamiętam jak w kwietniu w zeszłym roku byłem na spotkaniu dealerów na Słomczynie i osoba "nadzorująca" cały event na starcie powiedziała: "Spokojnie, pojeździjcie sobie tymi sprzętami, oswójcie się, raczej odpuśćcie dzisiaj kolanka, jest zimno, wilgoć, będzie bezpieczniej...".
Fakt, pierwsze pół godziny było spokojne... Ale potem zaczęło się najnormalniejsze ściganie, i gonienie ze znajomymi (swoją drogą - Romuald, jeszcze raz dziękuję za slidery na ten event ogarnięte tak szybko Red_icon_smile).

Oczywiście, każdy powie żebyś jechał własnym tempem i z nikim się nie ścigał, ale to zaraz wypadnie z głowy i będziesz chciał kogoś podgonić, nawet jeśli byłbyś tylko 0,1s na okrążeniu szybszy, to cisnąłbyś byle by go tylko zdublować - to tak jak "kupuje sportowego litra na pierwszy motocykl i nie będę odkręcał" - ta jasne Red_icon_wink

Nitki jeśli nie będziesz znał na początku to się nie przejmuj, bardzo szybko poznasz zgrubnie nitke Red_icon_smile Jeśli jednak wybierałbyś się na większy tor i mimo wszystko chciałbyś się przygotować od strony znajomości toru to pooglądaj filmiki na youtube, odpal jakąś gierkę wyścigową na komputerze i pojeździj trochę wirtualnie. Jeśli byś chciał to udostępnię Ci swoje konto, bo coś tam ostatnio działam z simracingiem Red_icon_smile
Mimo wszystko jednak o wiele lepszym pomysłem jest pierwszy wypad na mały tor żeby chociaż się oswoić z uczuciem gdy slider trze po asfalcie. Słomczyn masz pod nosem, tak samo Radom lub Jastrząb.

A poza tym wszystko co zostało powiedziane wyżej i jeszcze raz podkreślę - BUS lub PRZYCZEPKA - to jest najważniejsze.
W zasadzie dziwi mnie dlaczego ludzie nie jeżdżą busami, fakt, miejsce gdzie może stać, ale kupno jakiegoś mastera to kwota rzędu 2.000zł...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2020-05-23, 06:03 PM przez Kamool.)
2020-05-23, 06:02 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Zygi Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 461
Dołączył: Dec 2017
Reputacja: 0
#15
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
(2020-05-22, 08:47 PM)romuald napisał(a): Zygmunt zawsze grają emocje i to z hukiem grają  Red_icon_cheesygrin  ... na Silesi wyjebał ja orła set połamal i nie tylko  Red_icon_banana  jak wrócić do domu na kołach po takiej przygodzie ? no NiHuJa nie da rady ...  chyba że kto  będzie się ino kulał tak by tak  Red_icon_cheesygrin na kwadratowo  Red_icon_cheesygrin ... ja tak nie lubie  Red_icon_smile wykorzystuję tor jak tylko potrafię i to że nie ma na nim skrzyżowań, drzew, przepustów i nikt w twoją stronę nie będzie jechał !!!! .. to jest PIĘKNE  Icon_rock nie zrozumie kto nie spróbuje  Red_icon_angrydbl ...

ale to nie wtedy jak ja byłem? Czy następnego dnia po mnie była gleba?
2020-05-23, 07:46 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,665
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#16
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
Kamool i o takie odpowiedzi mi chodziło.
Właśnie o to jak wyglądał Wasz pierwszy dzień, co było fajne, a co z perspektywy czasu byście zmienili.
Panowie odpowiadając w wątku nie piszcie do mnie, bo ja może nigdy na torze się nie pojawię, no może jako widz.
Napisałem go dla każdego kto chce zacząć taka "przygodę" Red_icon_cheesygrin aby poczytał jak to było u Was.

PS. kurwa akurat jedziecie na Poznań jak mi się kończy urlop wrrrrrrrrrrrr a bym wpadł i się choć napatrzył.
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2020-05-23, 07:48 PM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#17
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
... tego razu Zygmunt jeździłem po Silesi drogową 12stką ... ale żęm pierdolnął fajnie higside tak do góry wysoko ładnie ..  Red_icon_banana ...
2020-05-23, 08:32 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
romuald Offline
Wariat
*****

Potęgowo
RN12

Liczba postów: 1,444
Dołączył: May 2017
Reputacja: 8
#18
RE: Pierwszy raz na torze - porady, czasy, itp.
(2020-05-23, 07:48 PM)Koczis napisał(a): Kamool i o takie odpowiedzi mi chodziło.
Właśnie o to jak wyglądał Wasz pierwszy dzień, co było fajne, a co z perspektywy czasu byście zmienili.
Panowie odpowiadając w wątku nie piszcie do mnie, bo ja może nigdy na torze się nie pojawię, no może jako widz.
Napisałem go dla każdego kto chce zacząć taka "przygodę" Red_icon_cheesygrin aby poczytał jak to było u Was.

PS. kurwa akurat jedziecie na Poznań jak mi się kończy urlop wrrrrrrrrrrrr a bym wpadł i się choć napatrzył.

Kubuś mój pierwszy dzień był taki że chciałem i sie bałem
2020-05-23, 08:38 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->