awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Autor Wiadomość
bartek!!! Offline
Młody
**

zabrze


Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
#1
awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Cześć koledzy
Problem jak w temacie. Motocykl odpala, jeździ, ma moc, ciśnienie oleju w normie jednak po przekroczeniu 5 tys obrotów pojawia się dziwne stukanie ( na każdym biegu ). Coś tam podpytałem i dowiedziałem się ze to najprawdopodobniej z dołu silnika. Zaciągnąłem rękawy, wziąłem klucze w ręce i takie coś znalazłem! foto 

Na pierwszym cylindrze panewka zepsuta - z szerokości brakuje jej z 2 mm, reszta panewek  korbowych i głównych wygląda dobrze . Wał na pierwszym cylindrze ma takie wżerki - czuć je lekko pod paznokciem - foto. Na 3 zdjęciu jest panewka bokiem z innego cylindra - jak się przyjrzycie to zobaczycie ze ona jest trochę przekręcona w stosunku do korby czy tak może być- bo tak przekręcone panewki są na 2, 3 i 4 cylindrze - główne normalnie siedzą tzn licują się z krawędziami.
I teraz mam pytanie:
1. Czy z takimi wżerkami na wale trzeba coś robić czy można od razu założyć nowe panewki ?
2. Czy wymieniać tylko panewkę na 1 cylindrze  czy na wszystkich cylindrach czy w ogóle wszystkie?\
3. Jaki klej polecacie do śrubek i do połączenia silnika?


Załączone pliki Obrazki
           
2020-05-08, 12:43 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
simon68 Offline
Wariat
*****

Oświęcim
RN22,SX450,dzik

Liczba postów: 2,642
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 9
#2
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
RN12 ?? jaki to ma nalot
panie śruby to ty musisz kupić nowe, ale to najmniejszy problem,
jakiś powód tego jest że panewka się obróciła... ogólnie wał trzeba przemierzyć czy nie stracił na osiowaniu,
zrobić polerkę jeśli jest z czego robić i w tedy dobrać nowe panewki, nowe po całości...
oprócz tego te panewki nie wyglądają dobrze....

szybkie drogi są dla szybkich motocykli, szybkie zakręty dla szybkich motocyklistów....
na chuj koni kupa jak kierowca dupa.........
GAZU PIZDO..........

2020-05-08, 06:11 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#3
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Jakby się dało coś z wałami robić to by nie było kupowania wałów ... to nie trabant żeby robić szlify jak w autach które kręcą się do 5 tysięcy ...
Nowy wał ( używka bo nowy z ASO to więcej wart niż motocykl ) + nowe panewy ( WSZYSTKIE = 10 na wał i 8 na korby ) + śruby "plastyczne" korbowodów 8 sztuk ...
Tak na prawdę to najlepiej jest kupić cały dół silnika - kartery oba z wałem .. wtedy przekładasz cylindry + głowicę i koszty chyba najmniejsze + spasowanie fabryczne ( wał - kartery ) .... tyle tylko że uszczelka pod cylindry i głowicę nowa + robota powierzchni głowicy ...
Tak czy siak czy srak nawet .. tanio nie będzie Red_icon_sad ...

Kartery silnika na Renzosil .... śruby korb tylko nowe i żaden klej .. Skręcanie na Nm i kąty jak w manualu z kolejnością śrub oczywiście ...
2020-05-08, 08:42 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
yamalubisz Offline
Użytkownik
***


rn12

Liczba postów: 105
Dołączył: Sep 2018
Reputacja: 0
#4
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
z postu wynika, że chciałbyś to zrobić tanio, a tanio nie będzie Red_icon_cheesygrin
2020-05-08, 03:32 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bednar112 Offline
Młody
**

Łódź
Rn22

Liczba postów: 43
Dołączył: Dec 2019
Reputacja: 0
#5
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Nie ma co oszczędzać ani po kosztach robić bo później zapłacisz 2 x tyle. Należy zrobić jak A.S napisał.
2020-05-08, 06:54 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bartek!!! Offline
Młody
**

zabrze


Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
#6
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Nie mowie że chce zrobić to tanio. Chce to zrobić tak żebym nie musiał robić tego 2 razy. Nie wiedziałem ze te wały są jednorazowe. Panewka się obróciła bo motocykl dobra chwile jechał maxem aż zaświeciła się kontrola z oleju.
ps wcześniej nie napisałem co to za motocykl - RN12 z 2005r, 38tyś km przebiegu
2020-05-13, 10:44 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#7
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
W sobotę będę u kolegi w Kielcach ... sprawdzę jak chcesz czy ma blok ( oba ) i wał i za ile ....
2020-05-14, 07:38 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bartek!!! Offline
Młody
**

zabrze


Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
#8
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Super, jak będziesz pamiętał to zapytaj. Wcześniej pytałem o klej do śrub- chodziło mi o loctita którego powinienem używać do śrub, które w manualu maja znaczek że maja być zabezpieczone przed odkręcaniem bo rodzai tych klei jest dość sporo
2020-05-14, 10:53 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#9
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Klej tzw. medium .. czasem opisywany jako : "do odkręcenia potem zwykłymi narzędziami" ... zwykle niebieski ...

Jutro MUSZĘ rano zostać w firmie bo padł most radiowy z dużym zakładem i musimy to jutro błyskawicznie naprawić do tego zapomniałem że mam imprezę swoją więc wypadało by na niej być .. ale po południu zadzwonię i przełorze wizytę na niedziele ( będzie się gdzie przejechać ) Red_icon_wink więc pooglądam wszystko .. zapytam o cenę i jak będzie rokowało to będziemy wlec temat dalej ..

Jak to będę miał to muszę pomierzyć wał czy trzyma wymiary jeszcze ... z Zabrza masz bliziutko do Czewy więc możesz podskoczyć też i razem sprawdzimy żebyś był spokojny Red_icon_wink ..
2020-05-15, 07:25 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
A.S. Offline
HULK
*****

śląsk
K8 + K63 2021

Liczba postów: 3,205
Dołączył: Nov 2015
Reputacja: 22
#10
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Silnik mam na miejscu ... dzisiaj przyszedł kurierem bo nie dałem rady jechać w niedzielę bo i po torbę musiałem do Bielska jechać i potem z Romkiem się spotkać i czasu brakło ..
W sobotę rozkręcę go i zrobię inspekcje-zdjęcia .. jak będzie ok to będzie do sprzedania Red_icon_smile ..
2020-05-20, 01:58 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
bartek!!! Offline
Młody
**

zabrze


Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2013
Reputacja: 0
#11
RE: awaria panewek - stukanie w silniku po przekroczeniu 5tys obrotów
Napisałem Ci na privie wiadomość ale chyba nie widziales
2020-05-21, 11:58 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->