Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Autor Wiadomość
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#1
Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Cześć, chciałbym podzielić sięz wami opinią na temat wymiany kosza sprzęgłowego w moim motocyklu Yamaha R1 RN12 2004r. z przebiegiem 49tyś. Już od zeszłego sezonu planowałem co zrobić żeby być zadowolonym z końcowego efektu dlatego, że opinii na temat koszy jest mnóstwo. Miałem już dosyć trzymania klamki sprzęgła na każdym skrzyżowaniu i jazdy w mieście tylko do 2 biegu tak żeby nie było słychać tego głośnego gruchotania. Można kupić używkę ale nie wiadomo w jakim jest stanie i czy nie będzie gruchotać tak samo jak mój kosz. Można też zregenerować ale słyszałem o przypadkach, że nity puszczają i robi się problem ewentualnie kosz ma dodatkowe wibracje dlatego, że nie jest lub jest źle
wyważony. Najrozsądniejszą decyzją wydaję się być zakup nowego kosza z USA, niestety jest jedno "ale" ponieważ już
od kilku osób słyszałem, że nowy kosz, który kupili zaczyna im hałasować, co nie jest zachęcające tym bardziej, że
koszty nie są niskie. W pewnym momencie natknąłem się na forum na temat gdzie ktoś przekładał kompletny silnik z Yamahy FZ1 do Yamahy R1 i mu sięto udało. Postanowiłem więc, że pójdę w tym kierunku i przeczytałem chyba wszystkie tematy te w polsce i za granicą na temat przekładek części z Yamahy FZ1 do Yamahy R1. Jak wiadomo FZ1 ma trochę mniejszą moc i inna charakterystykę eksploatacji więc pomyślałem, że kosze z tych motocykli powinny być mniej zużyte niż z R1, dodatkowo części są trochę tańsze co było kolejnym argumentem. W przeszukiwaniu internetu znalazłem firmę, która ściąga motocykle z małymi przebiegami do rozbiórki i zakupiłem kompletny kosz Yamahy FZ1 z 2014 z przebiegiem ok 3000km.


Kompletny kosz sprzęgłowy, tj: kosz, śruby + sprężyny dociskające, tarcze, przekładki, tuleja, łożysko pasują od Yamahy FZ1 II generacji z 2006 - 2015r. do Yamahy R1 RN12, w moim przypadku 2004r. Za cały zestaw łącznie z przesyłką zapłaciłem 450zł.

Wziąłem się za rozebranie motocykla, sądząc, że zastanę tam niezły sajgon wnioskując po tym jak głośno pracował ten kosz sprzęgłowy, jak mocne dawał wibrację i gruchotał jakby w silniku wysypały się wszystkie śruby. Ku mojemu zdziwieniu, po zdjęciu dekla sprzęgła okazało się, że wizualnie kosz wygląda prawie jak nowy... pomyślałem, że chyba to jednak nie był kosz ale kiedy złapałem za niego i zobaczyłem jak duży ma luz wiedziałem, że jednak to jest to.


Zaczynamy rozbiórkę:
1. Ściągamy dolne owiewki.
2. Wypinamy linkę sprzęgła.
3. Odkręcamy osłonę wodzika sprzęgła oraz śruby mocujące dekiel.
Mamy już dostęp do sprzęgła.

Oto filmik, na którym słychać pracę tego kosza przed rozebraniem:
https://www.youtube.com/watch?v=XMFNsOkgC80

Tutaj filmik, na którym widać jaki luz miał kosz:
https://www.youtube.com/watch?v=XTLdSMQZz-E

Następnie ściągamy kosz sprzęgłowy:
1. Odkręcamy 6 śrub dociskowych ze sprężynami.
2. Ściągamy przednią część kosza sprzęgłowego.
3. Wyciągamy tarcze i przekładki pamiętając żeby ułożyć je w odpowiedniej kolejności.
    Na końcu zostaje jedna tarcza i przekładka zabezpieczona zawleczką, którą trzeba wypiąć.
4. Odkręcamy centralną śrubę kluczem 30, ja użyłem pneumatycznego to poszło bez problemu, po czym ściągamy podkładkę.
5. Ściągamy wewnętrzną część kosza i podkładkę, która się pod nim znajduje.
6. Ściągamy wewnętrzy kosz.
7. Zostaje nam łożyko i tulejka. Zakładając nową tulejkę trzeba sprawdzić czy wsuneła się do końca
    bo poźniej są problemy ze złożeniem całości.

Składamy wszystko w odwrotnej kolejności, centralną śrubę kosza 30 dokręcamy kluczem dynamometrycznym o sile 95NM. Nie mając specjalnego uchwytu do odkręcania/przykręcania kosza, należy włożyć grubą sztachetę, czy trzonek od łopaty między felgę, a wahacz dodatkowo owinąć grubo szmatami żeby niczego nie porysować. Wiem, że brzmi to jak robione u Zenka w garażu ale bez ściągacza nie znalazłem innego rozwiązania, a jestem na prawdę pedantyczny i dbam o motocykl. Dekiel dokręcamy kluczem dynamometrycznym o sile 10NM. Największy problem jest z wodzikiem i jego dźwignią, moim zdaniem najłatwiej jest zdjąć sprężynę z dźwigni i obracać w drugą stronę delikatnie wtedy wskakuje na swoje miejsce po czym zakładamy sprężynę.


Moje wrażenia po wymianie są bardzo dobre, zaraz po złożeniu kosza można wyczuć, że ma on bardzo mały luz w porównaniu do tego jaki posiadał stary kosz. Wychodzi na to, że cały problem powoduje osadzenie kosza i tutaj trzeba szukać rozwiązania, bo sprężyny mają luz i moim zdaniem jest on potrzebny, a to że podczas regeneracji sprężyny osadzane są na sztywno powoduje dodatkowe wibrację. Teraz dźwięk przy wciśniętym i puszczonym sprzęgle jest taki sam. Mam teraz stary kosz w kartonie i będę musiał się temu bliżej przyjrzeć i pomyśleć jak można by było rozwiązać tą sprawę z luzem na łożysku.Co prawda zrobiłem tylko rundkę po mieście bo było już bardzo późno ale to co zauważyłem to hałas kosza zniknął, zniknęły drgania motocykla, nie ma już szarpania i gruchotania. Motocykl lepiej przyspiesza, lepiej oddaje moc, a biegi wchodzą jak masło. Wcześniej zalałem motocykl olejem syntetycznym Valvoline 10W40, tym razem zalałem syntetyk Liqui Moly 10W50, zobaczymy jak się będzie spisywał. Jeżeli chodzi o drobne naprawy typu wymiana tarcz itp. to nie trzeba spuszczać oleju, trzymając motocykl na bocznej stopce można normalnie zdjąć dekiel sprzęgła.

Nagram jeszcze filmik i edytuje post jak będę w garażu żeby można było ocenić różnicę przed i po wymianie.
Pozdrawiam
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-04-29, 08:33 AM przez ROCES.)
2018-04-29, 08:10 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
WILUR1 Offline
Użytkownik
***

Wejherowo
R1 RN12

Liczba postów: 279
Dołączył: Sep 2015
Reputacja: 1
#2
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Witam też mam w swojej rn12 kosz od FZ1 i nie mam z nim problemów pracuje naprawdę fajnie cicho i bez drgań a kosz regenerowany u Pana SZRAMY popękał po tej jak zajebistaj regeneracji i poszedł w śmietnik
2018-04-29, 09:08 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#3
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Wilur, a powiedz mi proszę czy dawało to jakieś objawy? Słyszałeś jakieś stukanie ze sprzęgła kiedy pękło czy jak się zorientowałeś? Z silnikiem nic się nie stało?
2018-04-29, 09:50 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
żaba Offline
To co Nas kręci
*****

Ostrów Wlkp.
RN19

Liczba postów: 3,126
Dołączył: Sep 2010
Reputacja: 11
#4
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Dobra robota Roces ,myślę ,że paru osobą pomorze w podjęciu decyzji gdy im padnie kosz Red_icon_wink
_________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?v=bYzVCaZ7pOc
2018-04-29, 09:54 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kryhu Offline
Użytkownik
***

wlkp
rn 19

Liczba postów: 247
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 0
#5
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Tez mialem regenerowany kosz i sczczerze nie polecam, 800 zl wywalone w bloto, efekt koncowy glosniejszy niz przed regeneracja
2018-04-29, 10:20 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
niebieski708 Offline
Użytkownik
***

Płock
R1 rn12

Liczba postów: 403
Dołączył: Nov 2017
Reputacja: 0
#6
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Ja u siebie wymieniłem ma nowe: kosz, łożysko, tulejka, tarcze (ebc), przekładki, sruby, sprężyny, wszystkie podkładki które wystepują w koszu i poza nim. Przez troche ponad dwa tygodnie jezdzenia zrobiłem ponad 2tyś km... motocykl nie ma zadnych wibracji i szarpania jak na starym koszu, ale dżwięk wrócił. Ciekawe jest że w czasie jazdy po trasie kosz się wycisza i przezchwilę jest cichszy. Jednak po kilku kilometrach po mieście dźwięk znów powraca... Dźwiek jest na wciśnietym i puszczonym sprzęgle...
Jak mnie będzie dalej denerwował to poszukam używki z FZ1 Red_icon_cheesygrin
2018-04-29, 10:54 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#7
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Żaba miałem taką nadzieje,że temat się przyda chciałem zebrać wszystkie osoby, które miały do czynienia z regeneracja, wymianą itp do dyskusji w jednym temacie. Wychodzi na to, że regeneracja to najgorsze co można zrobić w takim wypadku. Tak jak pisałem wcześniej, wszyscy skupiają się na sprężynach, a to jest winowajca głośnej pracy ale tylko pośrednio dlatego, że gdyby kosz nie miał luzu na łożysku to sprężyny nie latały by we wszystkich kierunkach. Wstawiając podkładki bądź dłuższe sprężyny nie pozbędziemy się gruchotania, a dodatkowo kosz nie będzie odpowiednio wyważony co powoduje dodatkowe wibracje bo luz na łożysku jest nadal nie zniwelowany.  Jak sądzicie?

PS. Niebieski postaram się jak najszybciej nagrać filmik żebyś mógł sobie porównać jak to jest u mnie z tym dźwiękiem Red_icon_smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-04-29, 10:57 AM przez ROCES.)
2018-04-29, 10:55 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
niebieski708 Offline
Użytkownik
***

Płock
R1 rn12

Liczba postów: 403
Dołączył: Nov 2017
Reputacja: 0
#8
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Temat jak najbardziej potrzebny i rozwieje niektórych wątpliwości Red_icon_wink
2018-04-29, 11:41 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamool Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 445
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 1
#9
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Dałbyś mi namiary na tych gości od FZ1ek na części?
2018-04-29, 12:54 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
WILUR1 Offline
Użytkownik
***

Wejherowo
R1 RN12

Liczba postów: 279
Dołączył: Sep 2015
Reputacja: 1
#10
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Hej zaczęło coś stukać i moto wpadało w wibracje po zdjęciu pokrywy kosz w dwóch miejscach pęknięty NIE POLECAM REGENERACJI u pana szramy chyba że macie zapasowy silnik teraz mam kosz od FZ1 i mam spokój
2018-04-29, 06:52 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
kris86 Offline
Stary :P
***

WG
R1 RN12

Liczba postów: 336
Dołączył: Jun 2014
Reputacja: 3
#11
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Też się dołączam do prośby o jakiś namiar na te kosze. Bo sam regenerowałem i zupełnie nic to nie dało. A nie bardzo chce jeździć na bombie

2018-04-29, 07:46 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamool Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 445
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 1
#12
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Swoją drogą miałeś źle złożone sprzęgło. Ostatnia tarcza sprzęgłowa powinna być w tych rowkach w których mieści się tylko jedna.
2018-04-29, 09:20 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
niebieski708 Offline
Użytkownik
***

Płock
R1 rn12

Liczba postów: 403
Dołączył: Nov 2017
Reputacja: 0
#13
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
(2018-04-29, 09:20 PM)Kamool napisał(a): Swoją drogą miałeś źle złożone sprzęgło. Ostatnia tarcza sprzęgłowa powinna być w tych rowkach w których mieści się tylko jedna.
To akurat nie robi różnicy... też tak miałem zamontowaną tarcze (przez poprzedniego właściciela) i moto jeździło. Po obróceniu tarczy nic się nie zmieniło. Szczerze to nie wiem po co to tak zrobili, napewno ma to swój cel.
2018-04-29, 10:14 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#14
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Firmę znalazłem przypadkiem:
https://allegro.pl/uzytkownik/stenmoto?order=m
Widzę, że mają negatywne komentarze dlatego najlepiej dzwonić przed zamówieniem. W moim przypadku było tak, że kosz był wystawiony za 499zł + przesyłka więc zadzwoniłem żeby wypytać co i jak to mi powiedział, że ściągają motocykle i na części rozbierają. Gość sam zaproponował, że jsk chce to może zdjać aukcje wtedy nie zapłaci prowizji i wyślę mi za pobraniem za 450zł. Z drugiej strony to bylo głupie posuniecie bo gdyby coś było nie tak to miałbym problem żeby to udowodnić. Właśnie przeglądam aukcje i widzę, że ogólnie jest mniej tych koszy niż miesiąc temu kiedy szukałem. Jest jakiś który ma niby 11tyś. Przebiegu za 399zł. Odnośnie tej ostatniej tarczy to sam nie wiedziałem jak ma być, w koszu który przyszedł ostatnia była o jeden ząbek przełożona, w moim były wszystkie tak samo. Oglądając na filmikach raz widziałem tak raz tak, aż zgłupiałem i założyłem u siebie wszystkie równo i teraz nie wiem czy ściągać dekiel i przekładać czy tak zostawić. Wie ktoś za co to jest odpowiedzialne, że ta jedna tarcza jest o ząbek przełożona?
PS. będę się rozglądać za koszami jak tylko coś znajdę ciekawego to wam podeślę. Szukajcie FZ1 do rozbiórki z 2013-15 najlepiej to wiadomo, że będą miały mniejszy przebieg.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-04-30, 07:16 AM przez ROCES.)
2018-04-30, 07:04 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamool Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 445
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 1
#15
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Tarcza ma być przestawiona - tak jest w service manualu część 5-56 - "Install the last friction plate shifting half phase."
2018-04-30, 07:18 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Koczis Offline
Moderator - Forumowa Legenda :)
*****

Warszawa
RN32 Twitty

Liczba postów: 10,667
Dołączył: May 2011
Reputacja: 58
#16
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Super wiedzieć. Jak kiedyś wrócę do RN12 będzie jeden problem mniej Red_icon_cheesygrin Dzięki.
---
Jawa TS350 > XJ600s > FZS600 > RN12 2004 > RN09 2002 > FZ1s GT > RN09 2003 > CBR1000RR SC57a > RN12 2006 > RN22 lift > RN32 + RN01



Moje kiepskie filmy na YT: https://www.youtube.com/user/koczis27/videos





2018-05-01, 01:14 AM
Strona WWW Szukaj Odpowiedz cytując ten post
CzarR1 Offline
Użytkownik
***

Warszawa
~ RN22 2009 ~

Liczba postów: 233
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 0
#17
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
czy do RN19 też działa ten patent?
2018-05-01, 11:42 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#18
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Nie mogę edytować posta wiec dodaje tutaj, filmik przedstawia jak motocykl chodzi na koszu z FZ1. Dźwięk nie zmienia się po wciśnięciu klamki jak to było na poprzednim koszu.
https://youtu.be/AHaisqlgi5M

CzarR1 niestety nie wiem jaki kosz ma RN19 musisz sprawdzic czy maja te same oznaczenia.
Pozdrawiam
2018-05-06, 09:08 AM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
Kamool Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 445
Dołączył: Jun 2016
Reputacja: 1
#19
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
A czy wewnętrzną część kosza sprzęgłowego wrzuciłeś też z FZ1, czy została z R1? Widzę po numerach części, że tylko tym się różnią sprzęgła z FZ1, R1 oraz FZ8(tylko ta ma 6 tarcz sprzęgłowych, więc z FZ8 powinna być grubsza podstawa tego). Właśnie poluję na jakiś kosz sprzęgłowy i jeden sprzedawca chce mi wcisnąć od FZ8 z przebiegiem 10k za 350zł, tylko właśnie nie wiem jak z tą częścią.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-05-07, 01:07 PM przez Kamool.)
2018-05-07, 01:04 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post
ROCES Offline
Użytkownik
***




Liczba postów: 214
Dołączył: May 2015
Reputacja: 1
#20
RE: Yamaha R1 RN12 - wymiana kosza sprzęgłowego.
Wymieniałem wszystko zaczynając od tulejki, później łożysko i cały kosz kompletny razem z tarczami i przekładkami. Ze starych części nie zostało praktycznie nic. Z tego co widziałem jak szukałem dla siebie to FZ1 i FZ8 mają taki sam kosz.
2018-05-07, 07:41 PM
Szukaj Odpowiedz cytując ten post


Dodatkowe informacje


Skocz do:

-->